مسجد سلطان احمد

چرا مسجد آبی؟

مسجد سلطان احمد یک مسجد امپراطوری است ( Sultan Ahmet Camii, Sultan Ahmed Mosque )،که نام دیگر آن مسجد آبی   می باشد، در نزدیکی میدان اسب دوانی که واقع در مرکز استانبول قدیم است، بی شک یکی بکر ترین منظره های دیدنی نه تنها در استانبول بلکه در جهان است .گردشگران خارجی این مسجد را به دلیل گاشی های آبی رنگ به کار رفته در داخل مسجد،این مجد را مسجد آبی می نامند، اما اکثر این کاشی ها در طبقات بالایی مسجد قرار دارند. با تمام این ویژگی ها، مسجد سلطان احمد،شاهکار معماری در دوران امپراطوری عثمانی است.

مسجد سلطان احمد درسال ۱۶۰۹-۱۶۱۶ میلادی ساخته شده است. این مسجد توسط معماری ماهر به نام محمد آقای صدف کار بنا شده است. مسجد آبی نزدیک “کاخ بزرگ” بیزانس، واقع در جنوب میدان اسب دوانی ساخته شده است.

نمای بیرونی مسجد آبی

معماری خارجی

مسجد سلطان احمد دارای شش مناره و آبشاری از چند گنبد، معماری ارزشمند است که با موزه ایا صوفیه از نظر معماری برابری میکند.بین این دو شاهکار معماری فقط چند قدم فاصله است.محمد آقای صدف کار(معمار مسجد سلطان احمد) مقصودش از ساخت چنین بنایی ادای احترام به همکارانش،آنتیموس ترالسی و ایسنیدور میلتوسی که هزاران سال قبل موزه ایاصوفیه را بنا کرده بودند،بود.متاسفانه احمد ۱ سال پس از تکمیل شاهکارش، در سن ۲۷ سالگی درگذشت؛محمد را بیرون مسجد کنار همسر و سه پسرشبه خاک سپردند.

مجتمع اولیه مسجد سلطان احمد شامل یک بیمارستان،مدرسه،دبستان،بازار،مسافر خانه،عمارت و مقبره موسس مسجد سلطان احمد بودخه است، اکثر این بنا ها در قرن ۱۹ تخریب شدند.مسجد سلطان احمد دارای شش مناره است و از آنجایی که همه مساجد دارای دو یا چهار مناره هستند،این ویژگی باعث می شود این مسجد از بقیه مسا جد متمتیز گردد. حکایتی وجود دارد است سلطان احمد به معمارش دستور ساخت “مناره های طلایی ( altin )” را داده بود که معمار اشتباها “شش ( alti ) مناره” شنیده بود. برای همین جمجالی به پا شد. زیرا مسجد الحرام مکه نیز شش مناره داشت. در آخر سلطان با فرستادن معمارش به مکه جهت اضافه کردن مناره ی هفتم، مشکل را حل کرد.

دیگر ویژگی قابل توجه نمای خارجی بنا، چینش زیبای آبشاری گنبد هاست که گویی از گنبد بزرگ مرکزی به پایین سرازیر شده اند. طاق های زیر گنبد توازن بصری بیشتری به بنا می افزایند. نمای خارجی مسجد هیچگونه رنگ آبی ای ندارد.

نمای بیرونی مسجد سلطان احمد

ورودی اصلی غربی به زیبایی تزئین شده است و ارزش بصری زیادی دارد. با این وجود، جهت نگه داشتن حرمت مسجد، افرادی که به قصد عبادت نیامده اند باید از ورودی شمالی سمت میدان اسب دوانی وارد شوند. از این دروازه زنجیر هایی نمادین آویزان شده اند تا همه،حتی سلطان سوار بر اسب، هنگام ورود تعظیم کنند.

معماری داخلی

داخل بنا، سقف مرتفع با ۲۰۰۰۰ کاشی آبی تزئین شده که نام مسجد از این کاشی ها الهام گرفته است. کاشی های قدیمی دارای طرح گل، درخت و الگو های انتزاعی، نمونه ای عالی از طراحی ایزنیکی قرن ۱۶ ام هستند. تمامی این عناصر مسجد را به یکی از زیباترین مکان های دیدنی استانبول تبدیل کرده اند. کاشی های ایزنیکی در گالری ها و دیوار شمالی بالای ورودی اصلی قابل مشاهده هستند. باقی کاشی ها که طرح هایشان ظرافت کمتری دارد در کوتاهیه ساخته شده اند. فضای داخلی با ۲۶۰ پنجره که زمانی با شیشه های رنگی قرن ۱۷ ام پر شده بودند، روشن شده است. متاسفانه این شیشه ها از بین رفته و با کپی های نامرغوب جایگزین شده اند.معماری داخلی مسجد سلطان احمد


نظر کاربران
29 نظرثبت شده است
 • فاطمه
  22 سپتامبر 2018
  ممنونننننن...
 • رضا فروتن
  22 سپتامبر 2018
  برای ارسال بار باید تشریف بیرید ترمینال...
 • فرشاد
  21 سپتامبر 2018
  ممنون...
 • nasim
  20 سپتامبر 2018
  یه بار دارم برای زاهدان میخوام بیان درب منزل ازم تحویل بگیرن و رسید بدن کجا باید تماس بگیرم ؟...