گورستان شغاب

آدرس : ۳ کیلومتری جنوب شهر بوشهر – کنار پارک شغاب
گورستان شغاب (بوشهر)، قبرستانی تاریخی واقع در بخش مرکزی شهرستان بندر بوشهر یکی از آثارهای تاریخی و از نقاط دیدنی استان بوشهر در جنوب ایران است.
«گورستان شغاب بوشهر» این قبرستان در جنوب شهر بوشهر قرار دارد و اخیرا توسط اداره میراث فرهنگی کشف شده است. در این قبرستان اسکلت اموات در داخل خمره های بزرگ و کوچک نخودی رنگ مدفون شده اند که روی برخی از خمره ها نوشته ای نیز نقش بسته است. اشیاء کشف شده دیگر این قبرستان که در خمره های بزرگ و کوچک قیراندود قرار گرفته اند مشتمل بر تابوت های سنگی مکعب شکل و مهره های عتیق تزیینی است. این قبرستان به عیلامی ها تعلق دارد.
محوطه ی «شغاب» در بوشهر به اواخر دوره ی اشکانی و دوره ی ساسانی تعلق دارد و یک گورستان نیز در آنجا کشف شده است. در این گورستان براساس دین زرتشت ، اجساد را داخل صخره های سنگی، خمره ، تابوت های سنگی یا سفالی قرار می دادند تا از آلوده شدن خاک جلوگیری شود. پس از گذشت زمان و با متلاشی شدن اجساد، استخوان ها را همراه با آنچه همراه اجساد دفن شده بود، داخل استودانی می گذاشتند تا به این ترتیب، فضا برای دفن دیگر مردگان باز شود و گورستان بزرگ تر نشود.
این محوطه، اطلاعات بسیار ارزنده ای را می تواند از دین زرتشت در اختیار قرار دهد و حدود سال ۱۳۷۷ که در این محل کاوش باستان شناسی انجام شده است و از سال ۱۳۷۷ در فهرست آثار ملی ثبت گردیده است.
پس از انجام مطالعات و کشف گورستان در محوطه ی «شغاب» بوشهر ، بحث حفاظت از آن مطرح شد. در این راستا مستندسازی کاملی انجام شد و اگر در آینده دوباره در این محل کاری پژوهشی انجام شود، از آنجا که قبرهای کشف شده زیر زمین هستند، می توان این کار را انجام داد.

سیدعلی اصغر میرفتاح در مقاله ای با عنوان «گورستان شغاب» که در شماره ی ۲۵ مجله ی «اثر» منتشر شد، درباره ی وجه تسمیه ی شغاب توضیح داد: با دیدن کلمه ی «شغاب» ابتدا تصور می شود که این واژه به معنی پاره پاره شدن آب در جایی باشد. به این صورت که کلمه ی شغاب را به صورت دو جزء «شغ» و «آب» بررسی کنیم، شبیه بناب یا ماندوآب. البته با در نظر گرفتن موقعیت جغرافیایی شهرستان بوشهر و نبود جریان آب دائمی که به مکان گورستان شغاب کشیده شود، به این اصل می رسیم که این واژه باید معنی دیگری به جز استنباط سطحی «شغ ـ آب» داشته باشد.
ارتباط کلمه ی شغاب با «شغا» به معنی جعبه ی تیردان و تیرکش شاید آن چیزی باشد که بتواند مورد توجه قرار گیرد، زیرا با اشکانی دانستن گورستان شغاب، این نام با بهترین خصلت جنگاوران پارتی که همانا تیراندازی آن ها بود، پیوند پیدا می کند. در این صورت، این کلمه قدمت خود را در شناسنامه ی تاریخی اش که به پیش از میلاد می رسد، خواهد یافت.
محوطه ی «شغاب» در جنوب شهر بوشهر در محله ای به همین نام قرار دارد.


نظر کاربران
29 نظرثبت شده است
 • فاطمه
  22 سپتامبر 2018
  ممنونننننن...
 • رضا فروتن
  22 سپتامبر 2018
  برای ارسال بار باید تشریف بیرید ترمینال...
 • فرشاد
  21 سپتامبر 2018
  ممنون...
 • nasim
  20 سپتامبر 2018
  یه بار دارم برای زاهدان میخوام بیان درب منزل ازم تحویل بگیرن و رسید بدن کجا باید تماس بگیرم ؟...