کیان

تسمیه
شهر کیان در فاصله تقریبی دو کیلومتری شهر کرد قرار دارد. نام اول این شهر «لار سرخ» بوده که بعدها به «شهرک» و در چند دهه اخیر با نام «شهر کیان» یاد می شود. لازم به ذکر است که «شهر کیان» بصورت ترکیبی از شهر و کیان است و بصورت «کیان» نیست. مانند «شهرضا» و غیره.

زبان
اگر چه این شهر در حومه شهرکرد واقع است که مردم شهرکردو اکثرحومه های آن به فارسی وبختیاری تکلم می کنند، اما بیشتر مردم شهر کیان از ترکان قشقائی مهاجر بوده و به ترکی نیز صحبت می کنند.

اقتصاد
مردم این شهر بیشتر به کارهای کشاورزی مشغولند. تعداد زیادی از تحصیل کردگان آن در شهرکرد مشغول بکارند.

جمعیت
جمعیت این شهر در حدود ۱۰۰۰۰ نفر می باشد.

اماکن تاریخی، مذهبی و تفریحی
مسجد جامع یکی از آثار تاریخ این شهر است. از جمله جاذبه های مذهبی این شهر امام زاده «شاهزاده عزیزالله» است.
نادرشاه افشار، محب على بیگ (مولى بیگ) یکى از سرداران خویش را به سمت حاکم چهارمحال منصوب نمود و شهرک(شهرکیان)واقع درمرکزیت دشت وسیع لار چهارمحال را مقر حکومت وى قرار داد. در این باره آمده است محب على بیگ امیرى بود از رؤساى طایفه قلچه‏اى از طوایف ترکمان و در زمان نهضت اردوى خدیو کشورستان اعنى مرزبان کامکار مرحوم مغفور نادرشاه افشار به دارالسلطنه اصفهان به صواب‏دید امناى دولت، پایه‏ى حکومت در چهارمحال گذاشته و به واسطه طول زمان و اعتدال هوا و میل به صحبت همدمان در قریه مشهور به شهرک ساکن و مقیم گشته بود، الحق امیرى بوده با ثروت و دولت و صاحب شمشیر در کمال هیبت و صولت××× ۱ ص۱۵۵ چهارمحال و بختیارى در عهد افشاریه نوشته قاسم فتاحى ×××… محب‏على‏بیگ پس از استقرار در شهرک(شهرکیان) به اداره‏ى امور چهارمحال، جمع‏آورى و رسیدگى به مالیات، رسیدگى به شکایات، ایجاد امنیت در راه‏هاى منطقه، انجام اقدامات عمرانى و احداث بناها و ساختمانهایى نظیر حمام و مسجد در مقر حکمرانى خود پرداخت. وى حکمرانى رعیت پرور و مردم نواز و حامى شعرا و بزرگان بود و تا اواخر حکومت نادرشاه با اقتدار تمام در این منطقه حکومت کرد. لیکن در سالهاى پایانى حکومت نادر که پادشاه افشار دچار تغییر اخلاق و اختلال مزاج شد و نسبت به سرداران و اطرافیان خویش بدگمان گردید ” محب على بیگ” نیز به دربار احضار و به دستور نادر پس از حبس و شکنجه به قتل رسید. صاحب مخزن الدُرر در این مورد مى‏نویسد: “… زمانى که آثار سوء خلق از مزاج پادشاه مزبور ظهور یافته، عنان کفایت و مملکت و رعیت دارى سر از قبضه‏ى اقتدارش تاخته، بیشتر محرمان و مقربان و حکام و ضباط را قهراً معاتب ساخت و هر یک را به اخذ مبالغ اجحافانه در چنگ فراشان غضب انداخت.” محب على بیگ” نیز منسلک در سلک گرفتاران و در معرض اذیت سیاست‏کاران آمده از بس رنج پا و شکنجه‏ى دست در محبس سلطانى دید به رحمت ایزدى پیوست.××× ۱ چهارمحال و بختیارى در عهد افشاریه نوشته قاسم فتاحى ××× نور الله تربته. چرخ بازیگر از این بازیچه‏ها بسیار دارد. پس از مرگ محب‏على‏بیگ فرزندش محمدبیگ )محمد آقا( و برادرش آشوربیگ در این منطقه ماندند. تا چندین سال بعد همچنان در قریه شهرک قدرت داشتند. با آغاز حکومت زندیه و قدرت گرفتن خاندان ریاحى در دهکرد )محمدرضاخان( و پس از استقرار آن‏ها در چالشتر، مرکز حکومتى چهارمحال به چالشتر انتقال یافت و محمدبیگ و فرزندان ایشان محمدکریم و محمدرحیم از شهر کیان به دهکرد )شهرکرد( و سپس چالشتر نقل مکان کردند. و تعلق‏خاطر خانواده محب‏على‏بیگ به شهرکیان باعث اقامت دائمى فرزندان برادر ایشان آشوربیگ در شهر کیان )شهرک( گردید.

تپه باستانى (گنبدک)سرآب شهر کیان
این تپه باستانى اخیراً و توسط گروه باستان‏شناسى میراث فرهنگى استان در شمال شرقى شهرکیان (شهرترک نشین)شناسایى و کاوش وگمانه زنى آن در سال ۱۳۸۴ به سرپرستى آقاى‏على اصغر نوروزى انجام شده است. تپه گنبدک سرآب شهر کیان از قدیمى‏ترین سکونت‏گاه‏هاى انسانى در استان چهارمحال و بختیارى است و بیش از ۸۰۰۰ سال قدمت دارد. قدیمى‏ترین آثار این محل شامل آثار منازل مسکونى و آثار سفالى و ابزارهاى سنگى و استخوانى به دوره نوسنگى تعلق دارند. تپه سراب قدیمى‏ترین آثار استقرارى دشت شهرکرد را در خود جاى داده و مقدم بر استقرارهاى گورگاى تپه است. مى‏توان گفت که آثار باستانى و سکونت در گورگاى تپه تداوم سکونت‏هاى انسانى در تپه سراب شهر کیان است. یعنى بعد از متروکه شدن تپه سراب در حدود هزاره ۵ق.م. سکونت بشر در محل گورگاى تپه آغاز و تداوم یافته است.


نظر کاربران
29 نظرثبت شده است
 • فاطمه
  22 سپتامبر 2018
  ممنونننننن...
 • رضا فروتن
  22 سپتامبر 2018
  برای ارسال بار باید تشریف بیرید ترمینال...
 • فرشاد
  21 سپتامبر 2018
  ممنون...
 • nasim
  20 سپتامبر 2018
  یه بار دارم برای زاهدان میخوام بیان درب منزل ازم تحویل بگیرن و رسید بدن کجا باید تماس بگیرم ؟...