مسجد سپه سالار تهران

مسجد سپه سالار به عنوان یکی از زیباترین مساجد کشور، در شهر تهران واقع شده است. گنبد خانه مسجد سپه سالار معروف به شهید مطهری تحولی در معماری مساجد به شمار می ‌رود. چلیپای بزرگی با ابعاد ۴۵ * ۴۵ متر گنبد اصلی را با دهانه ۱۵ متر در مرکز قرار داده است. در قسمت جنوبی، بیننده فضای بزرگ بدون ستونی را می ‌بیند. سبکی این فضا را حتی، جرز های عظیمی که گنبد روی آن قرار گرفته مخدوش نمی‌ سازد. چهار گنبد کاربندی با قاعده مستطیل، بال ‌های چلیپا را پوشش داده ‌اند. در نمای بیرونی نیز این چهار گنبد سلسله مراتبی در حرکت به سمت گنبد اصلی با ارتفاع ۲۵ متر به وجود می آورد.


معماری مسجد سپه سالار

تزئینات ساختاری چون کاربندی و غیر ساختاری چون یزدی ‌بندی و مقرنس و کاسه ‌بندی در ساختمان مسجد و مدرسه عالی سپه سالار به کار رفته کاشی کاری ها و مجموعه هنر های معماری دوره قاجار نه تنها یکی از زیباترین مساجد بلکه یک مدرسه نیز هست. از انواع مهم کاشی‌ کاری در این مسجد معقلی، هفت رنگ یا خشتی و معرق را می ‌توان نام برد که این آخری به دو صورت اسلیمی و گره ‌چینی است و معرق برجسته سر در ورودی در نوع خود منحصر به فرد است. سنگ و تزئینات سنگی در این مجموعه جابه ‌جا به کار رفته و از این نظر با دیگر ابنیه دوران قاجار تفاوت دارد و به معماری دوران زندیه شباهت می‌ یابد.

در این بنا آجر کاری به شکل تزئینی دیده نمی ‌شود،  اما آجر مصالح اصلی بنا را تشکیل می‌ دهد و زمین ‌های است که کاشی کاری روی آن نمایی جذاب دارد. طاق ‌های آجری پر تنوع در دالان ‌ها و ورودی ‌ها نیز به چشم می‌ خورد. در های حجره ‌ها و در اصلی شبستان زمستانی گره ‌چینی معرق دارند. درب اصلی که به خیابان سرچشمه باز می ‌شود دارای بهترین نمونه تزئینات فلزی در این مجموعه است. پشت پنجره حجره ‌ها نیز نمونه ‌هایی زیبا از فرفورژه (نرده ‌های دست ‌ساز آهنی) دیده می ‌شود. به طور کلی طرح مسجد سپه سالار ملهم از مسجد جامع اصفهان، مسجد اباصوفیه استانبول و مدرسه چهارباغ اصفهان است.


نظر کاربران
29 نظرثبت شده است
 • فاطمه
  22 سپتامبر 2018
  ممنونننننن...
 • رضا فروتن
  22 سپتامبر 2018
  برای ارسال بار باید تشریف بیرید ترمینال...
 • فرشاد
  21 سپتامبر 2018
  ممنون...
 • nasim
  20 سپتامبر 2018
  یه بار دارم برای زاهدان میخوام بیان درب منزل ازم تحویل بگیرن و رسید بدن کجا باید تماس بگیرم ؟...