مسجد سلیمانیه

تاریخچه

مسجد سلیمانیه ( انگلیسی: Süleymaniye Mosque، ترکی: Süleymaniye Camii ) یکی از خیر کننده ترین شاهکار های مغمار ترکیه و استانبول است. این شاهکار معماره به دست معماری معروف به نام “سنان” (Mimar Sinan) بنا شده است. سلطان سلیمان اول فرمان ساخت این بنا را صادر کرد،وی ثروتمند ترین پادشاه عثمانی و ملقب به سلیمان کبیر بود. ساختن این بنا در سال ۱۵۵۰ میلادی آغاز شد و در ۱۵۵۷ به اتمام رسید.۳۵۰۰ نفر در ساخت آن همکاری کردند ودومین مسجد بزرگ شهر را بر روی تپه سوم شهر بنا کردند.

مسجد سلیمانیه

مسجد سلیمانیه،یک مسجد امپراطوری است ، ازاین رو فقط برای عبادت ساخته نشده است.این مسجد شامل سرسرای عبادت،یک بیمارستان ،حیاط،مدرسه قرآن،حمام،یک کاروانسرا و یک آشپزخانه عمومی که برای مسلمانان،یهودی ها و مسیحی ها غذا آماده می کرد،می شد.

مسجد

مسجد دارای ابعاد بزرگی است،این مسجد با ۵۹ متر طول و ۵۸ متر عرض دارای ابعادی حیرت انگیز است.جالب است بدانید گنبد اصلی ۵۳ متر ارتفاع دارد.ستون هایی زیبا که گنبد اصلی روی آن قرار گرفته است،این ستون ها به طور خارق العاده ای با دیوار یکی شده اند و این نشان دهنده معماری حرفه ای است!

ساده بودن دکوراسیون داخلی باعث شده این مسجد از بقیه مساجد متمایز گردد.وجود ۲۰۰ پنجره باعث شده تا روشنایی این مسجد از نور خورشید تامین شود.

 

دکوراسیون داخلی

 

معماری

مسجد سلیمانیه یک مسجد امپراطوری در استانبول است.مسجد سلیمانیه دارای یک حیاط بسیار بزرگ در قسمت غربی مسجد است.این حیاط نیز دارای مجموعه ای از ستون های مرمری،گرانیتی و سنگ ها آذرین است که در دور تا دور حیاط قرار گرفته است.تعداد این ستون ها به ۴ عدد می رسد.

گنبد اصلی از اطراف با نیم گنبد ها و از ناحیه شمالی و جنوبی با طاق هایی تقویت شده احاطه شده است.سنان استحکامات را به صورتی درون دیوارها قرارداد که نیمی از برجستگی به وجود آمده در بخش داخلی و نیمی دیگر در بخش خارجی به وجود آید.سپس گالری ای ساخت و با استفاده از ستون هایی که ایجاد کرد آن برجستگی ها را هم پوشاند و از بین برد.محراب هم با سنگ های مرمر سفید و زیبایی ساخه شده است.در این بنا کمتر بخش های چوبی به چشم میخورند.

نمای بیرونی

 


نظر کاربران
29 نظرثبت شده است
 • فاطمه
  22 سپتامبر 2018
  ممنونننننن...
 • رضا فروتن
  22 سپتامبر 2018
  برای ارسال بار باید تشریف بیرید ترمینال...
 • فرشاد
  21 سپتامبر 2018
  ممنون...
 • nasim
  20 سپتامبر 2018
  یه بار دارم برای زاهدان میخوام بیان درب منزل ازم تحویل بگیرن و رسید بدن کجا باید تماس بگیرم ؟...