مدرسه سپهدار اراک

مدرسه سپهدار اراک، به عنوان یکی از بناهای تاریخی استان مرکزی، با قدمتی دویست ساله در داخل بافت تاریخی اراک و در بازار تاریخی این شهر قرار گرفته است. مدرسه سپهدار که در انتهایی ترین گذر (گذر ششم) بازار اراک واقع شده، در سال ۱۲۲۸ هجری قمری و همزمان با ساخت بازار تاریخی اراک به دستور یوسف خان گرجی؛ سپهدار اعظم و بانی شهر اراک و در ضمن پدر داماد فتحعلی شاه قاجار ساخته شد.


معماری مدرسه سپهدار

مدرسه سپهدار به عنوان اولین مرکز علوم دینی در اراک و نخستین بنای شهری، با اقتباس از سبک مدارس دوره صفویه (چهار ایوانی) ساخته شده است. این مجموعه، ۴ ایوان دارد که دو ایوان شمالی و جنوبی، بلندتر و عظیم تر می باشند. در پیرامون حیاط مدرسه ۲۵ حجره وجود دارد که هر حجره دارای یک ایوان کوچک در جلو و قسمت نشیمن در عق می باشد. سردر و لچکی حجره ها با کاشی های خشتی هفت رنگ تزئین شده است.

گنبد آجری و کلاه خودی این مدرسه که در واقع بزرگ ترین گنبد آجری در بافت قدیمی اراک به شمار می رود، از هر طرف دیده می شود. سطوح بیرونی گنبد ساده و پوشش آن از کاهگل است اما قسمتی از سطوح داخلی گنبد و دیوارهای فضای مربع شکل آن با کاشی های خشتی و معرق و با نقوش هندسی و کتیبه تزئین شده است.

از عناصر داخلی مدرسه می توان به یک صحن نسبتاً وسیع با یک حوض سنگی و آب انبار اشاره نمود. آیت الله حاج آقا محسن عراقی در توسعه این مدرسه نقش مهمی داشته و در سال ۱۳۳۳ هجری قمری آیت الله حائری یزدی این مدرسه را به یکی از حوزه های علمیه بزرگ کشور تبدیل کرد. از جمله دانش آموختگان سرشناس این مدرسه می توان از نورالدین عراقی، آیت الله گلپایگانی، سیداحمد خوانساری، آیت الله اراکی، آیت الله خمینی، ذوالفنون و … نام برد.


نظر کاربران
29 نظرثبت شده است
 • فاطمه
  22 سپتامبر 2018
  ممنونننننن...
 • رضا فروتن
  22 سپتامبر 2018
  برای ارسال بار باید تشریف بیرید ترمینال...
 • فرشاد
  21 سپتامبر 2018
  ممنون...
 • nasim
  20 سپتامبر 2018
  یه بار دارم برای زاهدان میخوام بیان درب منزل ازم تحویل بگیرن و رسید بدن کجا باید تماس بگیرم ؟...