محرم در چهارمحال وبختیاری

همه ساله با آغاز ماه محرم و صفر، استان چهارمحال وبختیاری شاهد برپایی مراسم و آیین های ویژه ای است که در شهرهای مختلف برگزار می شود.
در این آیین ها درروزهای اول ماه محرم مردم با پوشیدن لباس سیاه تبرک شده در امامزادگان استان وبرپایی هیاتها و دسته های عزاداری سینه زنی، زنجیرزنی و پخت و توزیع نذری در محله های مختلف اقدام می کنند.
تعزیه خوانی که از زمان های قدیم دراستان مرسوم بوده هنوز در برخی از نقاط استان بویژه به صورت خاص در شهر”طاقانک” اجرا می شود.
گروههای شبیه خوان وتعزیه خوان استان هر روز در دهه اول این ماه با حضور درتکایاو حسینیه ها و برپایی تعزیه امام حسین(ع) ، حر، ابوالفضل عباس، ظهرعاشورا، و اسارت زینب(س) مصیبت این روزها را برای مردم بازگو می کنند.
گردانندگان علم و کتل در روزهای هفتم و هشتم در کوچه و محله های برخی مناطق شهرستان شهرکرد توام با جمع آوری آرد و نذورات مردم از دیگر ایین های این دیار است.
در این روزها مردان با حضور در کنار حسینیه ها و گلزار شهدا به یاد زندگی امام حسین (ع) و قیام عاشورا خیمه های سفید و سبز را برپا و به یاد آنها روزه خوانی می کنند.
در آیین روز عاشورا عزاداران حسینی به یاد قافله خاندان آل عبا،در صحرای کربلا با راه انداختن کاروان، اقدام به آتش کشیدن نمادین خیمه های برافراشته می کنند.
همچنین گروهی به صورت نمادین به عنوان اسرای کربلا در کنار این خیمه های در حالت سوختن ، جمع می شوند عزاداری و شیون و ماتم می کنند.
همچنین دراین روز مردم با زدن سنگ و چوبهای صیقل داده شده آیین سنگ زنی را برگزار می کنند.
برخی آیین های سوگواری و آداب و رسوم این خطه از ‪۱۲۰‬سال پیش در استان چهارمحال وبختیاری مرسوم است.
آیینهای عزاداری توسط ‪۷۳۵‬هیات مذهبی، ‪۱۱۴‬گروه تعزیه و در ‪۷۰۰‬مسجد و اماکن متبرکه چهارمحال بختیاری در حال برگزاری است.
استان چهارمحال بختیاری از جمله استان هایی است که تعداد زیادی از مردم بختیاری در آن زندگی می کنند و از نظر ترکیب جمعیتی،چهارمین استان محل زندگی مردم بختیاری است.


نظر کاربران
29 نظرثبت شده است
 • فاطمه
  22 سپتامبر 2018
  ممنونننننن...
 • رضا فروتن
  22 سپتامبر 2018
  برای ارسال بار باید تشریف بیرید ترمینال...
 • فرشاد
  21 سپتامبر 2018
  ممنون...
 • nasim
  20 سپتامبر 2018
  یه بار دارم برای زاهدان میخوام بیان درب منزل ازم تحویل بگیرن و رسید بدن کجا باید تماس بگیرم ؟...