لباس محلی یزد

پوشاک مردم استان یزد در حال حاضر بیشتر همانند لباس های مردم شهرها و روستاهای دیگر ایران است ولی هنوز اهالی بعضی از روستاها، پوشاک سنتی خود را می پوشند. بانوان شلواری بلند و پیراهنی که تا قوزک پا را می پوشاند، پوشیده و چارقدی نیز به سر می اندازند. مردان نیز لباس معمولی می پوشند.

امروزه زرتشتیان که بیشتر آنان در شهر یزد زندگی می کنند مانند دیگر شهرنشینان، تابع پوشاک معمول روز هستند و بیشتر در مراسم رسمی و نیایش از پوشاک سنتی خود استفاده می کنند. لباس سنتی بانوان زرتشتی در یزد در حدود ۵۰ سال پیش لباس مردم یک ناحیه خاصی از ایران بوده است که احتمالاً مربوط به اصفهان یا خراسان می شده است. آنچه در سفرنامه ها در این مورد آمده است این است که زنان زرتشتی رنگ های متنوعی را می پسندیدند. سرپوش رنگارنگ به سر می گذاشتند، پیراهن آبی یا چهارخانه می پوشیدند، شلوار خال خال به پا می کردند.
مردان زرتشتی قباهای بلند نخی به رنگ قهوه ای به تن می کردند که راه های سفید داشت و دستار سفید یا خاکی رنگ به سر می گذاشتند و عموماً ریش می گذاشتند و اکثراً لباس سفید یکدست می پوشیدند و شاید به همین دلیل است که در برخــی از کتاب های تاریخـــی به «سفید جامگان» معروفند.

تا پیش از دوران پهلوی اول زرتشتیان مجبور بودند به شیوه ای لباس بپوشند تا از دیگران متمایز باشند. پوشیدن جوراب تا مدت های مدیدی برای زرتشتیان ممنو

ع بود همچنین انگشتر داشتن یا بستن ساعت مچی برای آنان منع شده بود. آن ها اجازه نداشتند سوار بر اسب یا چهارپای دیگری شوند یا به حمام های عمومی بروند. جنس پارچه هایی که زرتشتیان از آن استفاده می کردند، البته به جز چادرشب (نوعی پوشش برای سر)، پنبه ای بوده است. این پارچه ها توسط ایشان بافته می شد و به پارچه کرباس معروف بود.

پوشاک بانوان زرتشتی: پوشاکی که بانوان زرتشتی از آن استفاده می کنند همانندی بسیار نزدیک به پوشاک بانوان دیگر نقاط ایران دارد چنان که روسری آنان از نظر شکل و طرز استفاده، همانند روسری بانوان بختیاری و طرز استفاده آنان است. پیراهن آنان همانند پیراهن بانوان لُر در گذشته نزدیک است. به طور کلی پوشاک بانوان زرتشتی از چندین تکه تشکیل شده است: کلاهک (لچک) – پیراهن زیر – پیراهن رویی – روسری (مقنی) – شلوار
پوشاک مردان زرتشتی نیز از تکهایی تشکیل شده اند که عبارتند از: سربند – پیراهن زیر – پیراهن رویی – شلوار


نظر کاربران
29 نظرثبت شده است
 • فاطمه
  22 سپتامبر 2018
  ممنونننننن...
 • رضا فروتن
  22 سپتامبر 2018
  برای ارسال بار باید تشریف بیرید ترمینال...
 • فرشاد
  21 سپتامبر 2018
  ممنون...
 • nasim
  20 سپتامبر 2018
  یه بار دارم برای زاهدان میخوام بیان درب منزل ازم تحویل بگیرن و رسید بدن کجا باید تماس بگیرم ؟...