لباس محلی کرمانشاهی

پوشاک مردان و زنان کرد شامل تن پوش، سرپوش و پای افزار است. ساخت و کاربرد هریک از این اجزا، بسته به فصل، نوع کار و معیشت و مراسم و جشن ها با یکدیگر تفاوت دارد. هرچند پوشاک نواحی مختلف کردستان مانند اورامان، سقز، بانه، گروس، سنندج، مریوان و… متفاوت است، اما از نظر پوشش کامل بدن، همه با هم یکسان هستند. پیش از ورود پارچه، کفش های خارجی و سایر محصولات داخلی به کردستان، بیشتر پارچه ها و نیز پای افزار مورد نیاز توسط بافندگان و دوزندگان محلی بافته و ساخته می شد.از نظر بافت پارچه، منطقه سقز و از نظر ساخت پای افزار گیوه یا کلاش و کالی اورامانات و آبادی های پیرامون کوهستان شاهو مانند هجیج، نودشه و آبادی هاینوسود شهرستان پاوه چون میریه، خانه دره، مژگان، مزوی و وزلی از عمده ترین نواحی بافت و صدور پارچه و پای افزار در استان به شمار می رفتند. جولایی و بافت پارچه و انواع منسوجات مانند بوزو، برمال، جاجم، بره، پوشمین، موج، جوراب، دستکش، زنگال و کلاء به عنوان حرفه یا کار جنبی بخشی از آبادی نشینان مناطق مختلف کردستان محسوب می شد.

لباس های محلی کرمانشاه برگرفته از طبیعت چهارفصل است

لباسهای محلی استان کرمانشاه با طرح ها و رنگهای دلنواز برگرفته از طبیعت چهارفصل این منطقه است.

لباسهای محلی استان کرمانشاه به دلیل تنوع در رنگهای خاص و شاد آن و به دلیل فراوانی در انواع آن، می تواند یکی از جاذبه ها

ی فرهنگی این استان باشد که برای گردشگران و مسافران این دیار زیبا و دلنواز است.

لباس محلی در این خطه یک هویت و جزء جدایی ناپذیر از فرهنگ این استان به حساب می آید که همچنان اصالت و هویت خود را حفظ کرده و این به دلیل نگرش مردم این خطه به این فرهنگ غنی است.

وقتی سخن از فرهنگ غنی به میان می آید تمام حواسمان به تاریخ جلب می شود در واقع این نیز جزئی از فرهنگ این منطقه به حساب می آید فرهنگی که با نگرش ما گره خورده است.

لباس محلی جاذبه فرهنگی استان

نکته قابل تامل که باعث حفظ اصالت این لباس به صورت همچنان است این مطلب که اولا این لباس ها جزیی از فرهنگ این خطه به شمار می آید و نکته بعدی هویت این لباس ها به صورت جدایی ناپذیر با باورهای این مردم و اشاره به نکته مهم تر آنکه این لباس ها جزیی از جاذبه های فرهنگی این خطه به حساب می آید.

پوشاک زن کرد از قسمتهای مختلفی تشکیل شده از جمله سربند، زیرپوش، پیراهن، پاپوش، نیم تنه، قبا، روپوش، شلوار که هرکدام دارای تعاریف مخصوص به خود است

این دستمالها را معمولا به کلاهی که گاهی شبیه عرق چین است می پیچند که ممکن است چندین ترک با بدون ترک یا ساده باشد ریشه های آن به وضع زیبایی در جلو و اطراف سر قرار می گیرد و گاهی زنان جوان و نوعروسان از کلاهک یا عرقچین منجوق دوزی شده استفاده می کنند.

رداپوش زنان چادری است از پارچه ابریشمی به درازای دومتر و عرضی کمتر که معمولا آن را به درازا در پشت می افکنند و دو گوشه بالایی آن را به جلو آورده پیش روی سینه گره می زنند قبای زنان کرد در این منطقه بلند است که رویه آن مخمل الوان و آستر آن گلدار است.

سربند: سربند زنان کرد این استان پرپشت است و از چندین دستمال کلاغی ریشه دار تشکیل می شود. گاه نیز بانوان کرد به ویژه دختران و نوعروسان به جای سربند، از کلاهک یا عرق چین منجوق دوزی شده استفاده می کنند.زیرپوش: زیر پیراهن زنان کرد این منطقه ساده و بلند است و تا پشت پا می رسد.
پیراهن: پیراهن زنان کرد بلند و گشاد است و معمولاً آن را از پارچه های گل دار تهیه می کنند.
کلنجه: کلنجه یکی از پوشاک زیبای بومی و مورد علاقه زنان کرد این استان است؛ زیرا علاوه بر رنگ، با برش و وضع تزیین خاص خود، به زنان امکان استفاده از زیورهای گوناگون را می دهد.

قبا: مانند پیراهن تمام قد و بلند است و تا پشت پا می رسد. رویه اش اغلب از مخمل الوان تهیه می شود.
روپوش: چادری از پارچه ابریشمی مشکی رنگ است و معمولاً آن را از درازا بر پشت و گردن می اندازند و دو گوشه بالایی آن را جلو آورده و روی سینه گره می زنند.
جافی: شلواری ماند شلوار مردان است. این شلوار را زنان کرد به ویژه زنان روستایی هنگام کار می پوشند. در سایر مواقع زنان شلواری گشاد از جنس حریر به پا می کنند.

در پایان گفت: رنگهای متنوع، برش ها و نوع خاص این لباس ها همیشه به زنان این بوم اجازه انتخاب های گوناگون و متفاوت راجع به آن می دهد.

استان کرمانشاه به دلیل تنوع بالای فرهنگی و قومیتی از دیدگاه پوشاک دارای گوناگونی بسیار بالایی است.

پوشاک مردان
عرق چین: عرق چین نوعی کلاه است که بانوان کرد آن را از نخ یا ابریشم می بافند. برخی از مردان از عرق چین و برخی دیگر از کلاه مخروطی شکل پارچه ای استفاده می کنند.
سر بند: مردان کرد به دور عرق چین یا کلاه مخروطی خود، دستمال های متعددی می پیچند. بعضی از این دستمال ها به رنگ های روشن و گل دار است.
کرواسی فقیانه: پیراهنی است با آستین های بلند که به فقیانه معروف است.
سخمه: بر روی پیراهن پوشیده می شود جلوی آن کاملاً باز و دکمه دار است.
قبا: پوشش تمام قدی است که بر روی سخمه می پوشند.
شال: شال کمر را از پارچه های نرم و محکم انتخاب می کنند و به دو صورت ساده یا قلابی چپ و راست می بندند.
سلته: نیم تنه آستین داری است. در قسمت داخل آن دو جیب می دوزند و مانند کت و روپوش از آن استفاده می کنند.
جافی: شلواری است که به سبب راحتی امروزه در اکثر نقاط ایران رایج است. این نوع شلوار از مچ پا تنگ و به طرف بالا فراخ تر و با بندی در کمر بسته می شود.
پاپوش: اعیان و اشراف و سواره ایل از گیوه ملکی و زیره گامیشی (گاومیشی) و در صورت دسترسی در تابستان از کلاش اورامی استفاده می کنند.
کپنک: در زمستان ها به جای پالتو از کپنگ استفاده می شود. این لباس از نمد مرغوب و عالی تهیه می شود.
جوراب: جوراب مردان کرد از پشم های الوان بافته می شود.

زیورآلات سنتی کوردها
زنان به طور سنتی همراه با لباس محلی خود زیورآلات ساخت صنعتگران محلی را استفاده می کردند. جنس این زیورها عموما از آلیاژهای برنج و ورشو بوده است، اما گاهی بعضی از قطعات آنها از مس ساخته میشد. به دلیل هزینهٔ بالای ساخت، سختی کار و مشکل رقابت با زیورآلات وارداتی، امروزه این اشیا کمتر از پیش ساخته می شوند اما هنوز می توان آنها را در بازارهای قدیمی یافت. برخی از زنان کورد هنوز از چنین زیورآلاتی استفاده می کنند. در تصاویر زیر برخی از این اشیا را می بینید.
۱-دستبند، ساخته شده از آلیاژ ورشو، دارای عاج های برجسته
۲-آویز استوانه ای از ورشو، ساخت سال ۱۲۸۷ هجری شمسی (سکه ها بعدا افزوده شده اند). در داخل این استوانه هاد و با روبان یا قیطان از گردن آویخته می شد
۳و۴-گلوبند و پاموره، ساخته شده از آلیاژ ورشو. جنس قطعات متصل کننده از مس


نظر کاربران
29 نظرثبت شده است
 • فاطمه
  22 سپتامبر 2018
  ممنونننننن...
 • رضا فروتن
  22 سپتامبر 2018
  برای ارسال بار باید تشریف بیرید ترمینال...
 • فرشاد
  21 سپتامبر 2018
  ممنون...
 • nasim
  20 سپتامبر 2018
  یه بار دارم برای زاهدان میخوام بیان درب منزل ازم تحویل بگیرن و رسید بدن کجا باید تماس بگیرم ؟...