رباط اصفاک و نیگنان

رباط اصفاک و نیگنان از آثار قدیمی منطقه بشرویه وجود دو کاروانسرای تاریخی است که در روستای اصفاک و نیگنان واقع شده اند و از نظر موقعیت در مسیر جاده ارتباطی بین یزد و مشهد قرار داشته اند.


معماری

رباط اصفاک و نیگنان ابنیه در زمینی به مساحت تقریبی ۲۵۰۰ متر مربع و به صورت شرقی غربی احداث شده و فقط دارای یک در ورودی و خروجی است که در سمت شرق قرار دارد هر یک از این رباط ها دارای دو ایوان نسبتاً بزرگ با سقف جناغی در دو ضلع شرقی و غربی است که ایوان جهت شرق مدخل آن به حساب می آید و در دو طرف هر یک از آنها چهار ایوانک تعبیه شده است در دو ضلع شمالی و جنوبی هر یک از بناها جمعاً ۱۰ ایوانچه قرار دارد که ایوانچه وسطی در هر ضلع دارای دو ایوانک قرینه است در داخل هر یک از این ایوانچه ها اطاقک هایی است که محل سکونت مسافران محسوب می شده و ظاهراً دیوانچه ها و اطاق های وسطی ظلع شمالی و جنوبی محل استقرار بزرگان و صاحب منصبان بوده است.

رباط اصفاک و نیگنان در چهار گوشه رباط اتاق های نسبتاً بزرگی با طاق های کور فراوان و بصورت (L ) مانند احداث شده که به نظر محل نگهداری احشام و آذوقه حیوانات بوده است. آبریزگاه نیز در داخل همین اطاق ها تعبیه گردیده است اطاق های موجود در چهار گوشه این دو بنا بصورت بسیار زیبا و قرینه با کل ساختمان احداث شده و دو اطاق جهت شرقی بالنسبه از بقیه بزرگتر است. بنا جمعاً دارای دو مسیر راه پله است که در دو طرف راهرو ورودی و اصطلاحاً هشتی که در انتهای ایوان واقع شده و بصورت گنبدی با تزئینات اجری پوشیده شده است سقف کلیه اطاق ها به صورت گنبدی بنا شده و پشت بام تماماً بوسیله آجرهای چهارگوش پوشیده شده است.

تفاوت کوچکی که بین این دو رباط و جود دارد برج سردر ورودی رباط اصفاک است که رباط نیگنان فاقد آن است متاسفانه این دو بنا فاقد تاریخ ساخت است فقط در سردر ورودی رباط نیگنان لوحی قرار دارد.

 


نظر کاربران
29 نظرثبت شده است
 • فاطمه
  22 سپتامبر 2018
  ممنونننننن...
 • رضا فروتن
  22 سپتامبر 2018
  برای ارسال بار باید تشریف بیرید ترمینال...
 • فرشاد
  21 سپتامبر 2018
  ممنون...
 • nasim
  20 سپتامبر 2018
  یه بار دارم برای زاهدان میخوام بیان درب منزل ازم تحویل بگیرن و رسید بدن کجا باید تماس بگیرم ؟...