درخت چنار باغوار تویسرکان

درخت چنار باغوار یکی از آثار باستانی شهرستان تویسرکان است که در حیاط مسجد و محله ای به نام باغوار قرار دارد. این درخت با بیش از دو هزار سال قدمت، یکی از کهنسال ترین درختان موجود در ایران است که ارتفاع آن از سطح زمین ۲۵ متر و محیط آن ۱۵ متر می باشد. این درخت در گذشته در نهایت سرسبزی و شادابی، شاخه های متعدد و طویل خود را در اطراف گسترده بود ولی هم اکنون به دلیل ساخت و ساز در مجاورت این درخت، در حال پژمردگی است و یکی از دو شاخه اصلی آن خشک شده است.

در گذشته این بنا دارای قناتی اختصاصی بوده که تا ۴۰ سال پیش آب آن جریان داشته و در حوضی کنار مسجد، آب شرب شمال شهر تویسرکان را تأمین می کرده اما اکنون مسدود و غیرقابل استفاده است.


وجه تسمیه درخت چنار باغوار

در گذشته مردم تویسرکان، برای این درخت که نشانه ای از عظمت معنویت محسوب می شود، کراماتی قائل بوده و حتی به عنوان پیر مسجد باغوار، به آن قسم یاد می کردند. گفته می شود که در گذشته های دور در این مکان باغ بزرگی قرار داشته و این درخت از آن روزگار به یادگار مانده است. مسجد باغوار نیز از مساجد قدیمی مربوط به دوره زندیه می باشد که نزدیک به ۲۰۰ سال قدمت دارد و در کنار بازار سرپوشیده تویسرکان ساخته شده است. این مسجد با ستون های سنگی و طاق های ضربی و سقف های گنبدی، از حیث سبک بنا و کیفیت سازه ای همچون مساجد دوران صفویه است.


نظر کاربران
29 نظرثبت شده است
 • فاطمه
  22 سپتامبر 2018
  ممنونننننن...
 • رضا فروتن
  22 سپتامبر 2018
  برای ارسال بار باید تشریف بیرید ترمینال...
 • فرشاد
  21 سپتامبر 2018
  ممنون...
 • nasim
  20 سپتامبر 2018
  یه بار دارم برای زاهدان میخوام بیان درب منزل ازم تحویل بگیرن و رسید بدن کجا باید تماس بگیرم ؟...