باجگیران

باجگیران شهری است در استان خراسان رضوی در شرق ایران. این شهر در بخش باجگیران شهرستان قوچان قرار دارد. این شهر نقطهٔ صفر مرزی بین ایران و ترکمنستان است.

جمعیت این شهر در سال ۱۳۸۵، برابر با ۸۳۷ نفر بوده است.

شهر باجگیران در شمال غربی کوه سَمْخُل (مرتفع ترین قله ۲۲۶۰ متر) واقع است. دره های کوه سمخل دارای مرغزار و جنگل است و در ۷۸ کیلومتری شمال شهر قوچان و دو کیلومتری جنوب مرز ایران و جمهوری ترکمنستان قرار دارد.

بیشتر مردم آن از کرمانج های تیرهٔ سیوکانلو هستند که از شرق ترکیه به این منطقه مهاجرت کرده اند زبان های متداول در شهر بیشتر کرمانجی، ترکی و فارسی است. مذهب تمامی اهالی شیعه دوازده امامی است.

در ۱۰ اردیبهشت ۱۳۰۸ زمین لرزه ای شمال شرقی ایران و ترکمنستان را لرزاند که براثر آن خانه های باجگیران آسیب دید.

تاریخچه

محل این شهر در قدیم زمستانگاه کُردهای تیرهٔ کیلانلو بود.

اداره گمرگات ایران در زمانی که در دوره قاجار به بلژیکی ها واگذار شده بود برای گرفتن سهم دولت از کالاهایی که از مرز عشق آباد خارج می شد باج گیرهایی را که اسب و تفنگ داشتند برای این کار استخدام کرد. این افراد باج گیر نخست در روستای بردر (در ۸ کیلومتری باختر باجگیران) جای گرفتند. بعداً که این گروه به محل کنونی شهر باجگیران انتقال یافتند نام آن ها (باجگیران) نیز به محل جدید داده شد. محل گمرک نخست ساختمان حاتم بیک، سپس کاروانسرای حاجی قربان و پس از آن به محل فعلی که با کمک آلمانی ها ساخته شده است منتقل شد.


نظر کاربران
29 نظرثبت شده است
 • فاطمه
  22 سپتامبر 2018
  ممنونننننن...
 • رضا فروتن
  22 سپتامبر 2018
  برای ارسال بار باید تشریف بیرید ترمینال...
 • فرشاد
  21 سپتامبر 2018
  ممنون...
 • nasim
  20 سپتامبر 2018
  یه بار دارم برای زاهدان میخوام بیان درب منزل ازم تحویل بگیرن و رسید بدن کجا باید تماس بگیرم ؟...