بابل

بابل از شهرهایی است که در دوران اسلامی نیز وجود داشته و به نام های مامطیران، مامطیر، بارفروش ده، بارفروش وبابل شناخته شده است. اولین نام این شهر مامطیر بود که در قرن دهم هجری بارفروش ده در محل آن بنا شدو هنگامی که محمدخالد حاکم آن بود بازار و عمارتی در آن بنا کرد. درسال ۱۶۰ هـ .ق مازیار بن قارن مسجد جامع آن رابنا نهاد که شامل مساجد، عمارت، مدارس، دکاکین، سراها، بیوتات و سایه بود.

بارفروش به عنوان مرکز تجاری به ویژه در دوره صفوی از رونق، آبادی، وسعت و گستردگی برخوردار شد. شاه عباس اول فرمان داد باغ ارم را در قسمت جنوبی شهر بنا کنند. بابل در زمان فتحعلی شاه قاجار نیز اهمیت قابل توجهی پیدا کرد. قبل از انقلاب اکتبر روسیه، بابل از طریق بندر مشهدسر (بابلسر) با کشور روسیه ارتباط تجاری داشت و به یکی از مراکز مهم بازرگانی استان مازندران تبدیل شده بود. بابل امروزی شهری آباد و زیباست.

مراکز دیدنی و تاریخی

موزه بابل
مسجد آدینه
کاخ بابل
پل محمدحسن خان
بقعه امامزاده سلطان محمدطاهر
مسجد مولانا
امامزاده قاسم

شهرستان بابل یکی ازشهرستان های استان مازندران است که از شمال به بابلسر، از خاور به شهرستان های جویبار، قائم شهر، سوادکوه، از جنوب به رشته کوه البرز وشهرستان فیروزکوه و از باختر به آمل محدود می شود. مرکز شهرستان از نظر جغرافیایی در ۵۲ درجه و ۴۴ دقیقه ی درازای خاوری و ۳۶ درجه و ۳۴ دقیقه ی پهنای شمالی و ۳۹ کیلومتری شهر ساری (مرکز استان) واقع شده است. قائم شهر نزدیک ترین شهرستان به بابل است.

بابل از شهرهایی است که در دوران اسلامی نیز وجود داشته و به نام های «مامطیران»، «مامطیر»، «بار فروش ده»، «بار فروش» و «بابل» شناخته شده است. اولین نام این شهر «مامطیر» بود که در قرن دهم هجری «بار فروش» و در زمان حکومت محمد خالد،بازار و عمارتی در آن بنا شد. در سال ۱۶۰ هـ . ق مازیاربن قارن مسجد جامع آن را بنا نهادکه شامل مساجد، عمارت، مدارس، دکاکین، سراها و بیوتات بود. «بارفروش» به عنوان مرکز تجاری به ویژه در دوره صفوی از رونق، آبادی، وسعت و گستردگی برخوردار شد. شاه عباس اول فرمان داد باغ ارم را در قسمت جنوبی شهر بنا کنند.

بابل در زمان فتح علی شاه قاجار نیز اهمیت قابل توجهی پیدا کرد.پیش ازانقلاب اکتبر روسیه، بابل از طریق بندر مشهد سر(بابلسر) با کشور روسیه ارتباط تجاری داشت و به یکی از مراکز مهم بازرگانی استان مازندران تبدیل شده بود. بابل امروزی شهری آباد و زیباست. بابل منطقه حاصل خیزی بوده و آب کشاورزی آن از طریق رودخانه ها، دره و چاه های عمیق تأمین می شود.مهم ترین محصولات کشاورزی این شهرستان را برنج، غلات، حبوبات، صیفی، کنجد، نیشکر، کنف، پنبه، مرکبات، بادام زمینی تشکیل می دهند.

این منطقه از دیدنی های بی شماری برخوردار است. تپه های شال کتی، بالکن، چهار کتی، امام زاده قاسم، بازار قدیمی، بقعه درویش فخرالدین، بقعه سلطان محمد طاهر، پل محمد حسن خان، تکیه مقریکلا و کاخ بابل برخی از مهم ترین دیدنی های این شهرستان را تشکیل می دهند.


نظر کاربران
29 نظرثبت شده است
 • فاطمه
  22 سپتامبر 2018
  ممنونننننن...
 • رضا فروتن
  22 سپتامبر 2018
  برای ارسال بار باید تشریف بیرید ترمینال...
 • فرشاد
  21 سپتامبر 2018
  ممنون...
 • nasim
  20 سپتامبر 2018
  یه بار دارم برای زاهدان میخوام بیان درب منزل ازم تحویل بگیرن و رسید بدن کجا باید تماس بگیرم ؟...