ایرانشهر

این شهر در قسمت مرکزی بلوچستان در فاصله سیصد و شصت و پنج کیلومتری زاهدان واقع شده است. ایرانشهر یکی از شهرهای قدیمی ایران است که قبلاً فهره یا فهرج نامیده می شد. در «اوستا» از این شهر به نام «پهله» یا «پهره» نام برده شده است. معرب این دو کلمه فهره به معنای شهر بزرگ است که نشان می دهد این مکان در قدیم مرکزیت داشته و یکی از بزرگترین شهرهای بلوچستان و ایران بوده است.

به همین جهت آن را همواره با پسوند شهر ذکر کرده اند. ایرانشهر در زمان حمله اسکندر، منطقه ای آباد و سرسبز بود و مورخین ایرانی نوشته اند که اگر آب و علف و خرمای پهرگ به داد قشون اسکندر نرسیده بود حتی کسی زنده باقی نمی ماند.

در زمان ناصر الدین شاه قاجار، والی بلوچستان به دلیل آب و هوای خوب این منطقه قلعه هایی در آن ایجاد کرد.

ایرانشهر با توجه به قدمت تاریخی و گسترش تدریجی به نمونه ای از شهر معاصر تبدیل شده است.

جاذبه های دیدنی

قلعه ایرانشهر
قلعه بمپور
قلعه سرباز
کوه بزمان
کوههای بلوچستان
دره سرسبز
رودخانه بمپور
رودخانه کارواندار
رودخانه رایج
چشمه هودیان
چشمه کنتی
چشمه پوزه باغ
چشمه تنگ
چشمه مکسان
چشمه تشت
چشمه جمشید
چشمه اسپیدز
چشمه پاک
چشمه بزمان ۱
چشمه بزمان ۲
چشمه کتوکان
روستای چانف
ناحیه بمپور
هامون جازموریان
منطقه حفاظت شده بزمان صنایع و معادن

صنایع
صنایع ماشینی یا کارخانه ای ایران شهر نوپا بوده و سیمان سازی، آجرسازی، موزائیک سازی و کارخان ه های نان ماشینی را شامل می شود. اقتصاد شهرستان ایران شهر بر کشاورزی و صنایع ماشینی استوار شده است و عمده ترین صادرات منطقه را خرما، تره بار و مرکبات تشکیل می دهد.

کشاورزی و دام داری

ایران شهر به دلیل داشتن زمین های حاصل خیز و رودهای بمپور دامن و سرباز دارای محصولات کشاورزی گرمسیری است و با وجود وضعیت نامساعد جغرافیایی، کشاورزی فعالیت غالب تولیدی در کل شهرستان به حساب می آید. بادهای شدید و باران های سیل آسا (که سبب فرسایش خاک می شود) و سنگ های غیر قابل نفوذ کوه های منطقه، کار کشاورزان را بسیار مشکل می کند. از طرف دیگر به دلیل کمبود بارندگی و رطوبت نیاز به رودخانه، چاه ژرف و نیمه ژرف است. با وجود تمام مشکلات کشاورزی، وجود محصولات متنوعی چون گندم، جو، کنجد، توتون، تنباکو، تره بار، گیاهان علوفه ای، بنشن، مرکبات، خرما، انار، انجیر، انگور، و توت که از محصولات این شهرستان هستند، نشان از سخت کوشی و اراده مردم و غلبه بر طبیعت خشن منطقه دارد. در این منطقه دام داری در کنار کشاورزی جریان داشته و به صورت ییلاق و قشلاق کردن اهالی انجام می شود. واحدهای دام داری بزرگ، در مرکز شهرستان تأسیس شده است و فرآورده های آن نیازهای لبنی اهالی را تأمین می نماید.

مشخصات جغرافیایی

شهرستان ایران شهر از نظر جغرافیایی در ۶۰ درجه و ۴۱ دقیقه درازای خاوری و ۲۷ درجه و ۱۲ دقیقه پهنای شمالی و درقسمت مرکزی استان سیستان و بلوچستان واقع شده است. ایران شهر از شمال به زاهدان، از باختر به بم و جیرفت، از خاور به سراوان و از جنوب به چابهار محدود شده و در منتهی الیه قسمت خاوری با کشور پاکستان هم مرز است. شهرستان ایران شهر در ۳۳۳ کیلومتری جنوب باختری زاهدان و در مسیر راه زاهدان – بندر چابهار در ۵۷۱ متری از سطح دریا قرار دارد. رود بمپور از ۴ کیلومتری جنوب شهرگذشته و پس از ۱۳۰ کیلومتر به هامون جازموریان می ریزد. آب و هوای این شهرستان گرم و خشک بوده و در سرشماری سال ۱۳۷۵ این شهرستان ۲۹۵۴۵۶ نفر جمعیت داشته است. مسیرهای دسترسی به این منطقه عبارت اند از:
راه ایران شهر _ خاش به سمت شمال خاوری به درازای ۱۵۰ کیلومتر
راه ایران شهر _ چابهار به سمت جنوب به درازای ۳۷۵ کیلومتر
راه آسفالته ایران شهر _ بم به سمت شمال باختری به درازای ۳۷۲ کیلومتر
هم چنین راهی به سمت جنوب از ۱۸ کیلومتری این راه امتداد یافته که ایران شهر را به درازای ۳۸۵ کیلومتر به چابهار متصل می کند.
وجه تسمیه و پیشینه تاریخی

ایران شهر یکی از شهرهای قدیمی ایران است که قبلا« فهره» یا «فهرج» نامیده می شده و در اوستا به نام «پهله» یا «پهره» نام برده شده است. معرب این دو کلمه «فهره» به معنای شهر بزرگ است که نشان می دهد این مکان در قدیم یکی از بزرگ ترین شهرهای بلوچستان و ایران بوده و به همین جهت آن را همواره با پسوند شهر ذکر کرده اند. ایران شهر در زمان حمله اسکندر، منطقه ای آباد و سرسبز بود و مورخین ایرانی نوشته اند که اگر آب و علف و خرمای پهرگ به قشون اسکندر نمی رسید، هیچ کس زنده نمی ماند. در زمان ناصرالدین شاه قاجار، والی بلوچستان به دلیل آب و هوای خوب این منطقه قلعه هایی را در آن بنا کرد. ایران شهر با توجه به قدمت تاریخی و گسترش تدریجی به نمونه ای از شهر معاصر تبدیل شده است.

 

ایرانشهر


نظر کاربران
29 نظرثبت شده است
 • فاطمه
  22 سپتامبر 2018
  ممنونننننن...
 • رضا فروتن
  22 سپتامبر 2018
  برای ارسال بار باید تشریف بیرید ترمینال...
 • فرشاد
  21 سپتامبر 2018
  ممنون...
 • nasim
  20 سپتامبر 2018
  یه بار دارم برای زاهدان میخوام بیان درب منزل ازم تحویل بگیرن و رسید بدن کجا باید تماس بگیرم ؟...