اهمیت پایگاه اینترنتی در بخش های مختلف صنعت گردشگری

در عصر حاضر که نقش اینترنت در زندگی روزمره مردم و آسان سازی فعالیت های تجاری سازمان ها و کسب وکارها در حال افزایش است، صنعت گردشگری نیز از این امر بی نصیب نمانده است و اینترنت هر روز در حال بازی کردن نقش مهم تر و بزرگ تری در عرصه این صنعت است.
ورود اینترنت به این عرصه، باعث به وجود آمدن تغییرات زیادی در این صنعت شده است که از مهم ترین آنها می توان به رزرو بلیت کلیه وسایل حمل ونقل و هتل ها، آشنا شدن با جاذبه های توریستی از طریق تورهای مجازی، خواندن سفرنامه و گزارش ها که اغلب همراه با عکس و فیلم هستند و بسیاری موارد دیگر اشاره کرد. در این میان داشتن یک وب سایت برای کلیه کسب وکارها و سازمان های دولتی و خصوصی فعال در این عرصه امری کاملا ضروری به نظر می رسد؛ زیرا این امر زمینه تعامل ساده و ارزان با مشتریان، کارگزاران و سایر متقاضیان خدمات گردشگری را فراهم می سازد. پیش از این در مقاله ای به اهمیت دارا بودن پایگاه اینترنتی در سه بخش از بخش های مختلف صنعت گردشگری پرداخته بودیم. در این مطلب نیز به اهمیت این موضوع برای چهار بخش دیگر خواهیم پرداخت.

شرکت های حمل ونقل گردشگر
با توجه به طیف گسترده این شرکت ها، خدمات قابل ارائه توسط پایگاه اینترنتی آنها نیز بسیار متنوع است. مهم ترین خدماتی که هم اکنون به عنوان اولین کاربرد این گونه پایگاه ها شناخته می شود، رزرو اینترنتی بلیت است. کلیه شرکت های حمل ونقل هوایی، ریلی، دریایی و زمینی باید چنین امکانی را فراهم کنند تا گردشگران بدون واسطه و بدون صرف هزینه های حمل و نقل و تحمل مواردی همچون ترافیک و سایر مشکلات بتوانند نسبت به خرید بلیت وسیله مربوطه به سادگی و با امنیت کامل در پرداخت های اینترنتی اقدام کنند. همچنین اطلاعات ناوگان حمل و نقل، امکانات آنها و همچنین در صورت وجود، امکان درخواست سرویس های خاص و سفارشی نیز باید از طریق پایگاه، اطلاع رسانی شود.
شرکت های تورگردان
هم اکنون بسیاری از شرکت های تور گردان در سراسر دنیا از طریق پایگاه های اینترنتی خود نسبت به فروش تور اقدام می کنند و این مساله موجب افزایش سودآوری آنها و کاهش وابستگی شان به واسطه هایی همچون دفاتر خدمات مسافرتی و نمایندگان سازمان ها شده است. آنها از این طریق می توانند، نسبت به اعطای تخفیف های ویژه به مسافرت های گروهی اقدام کنند که این امر خود باعث جذب هر چه بیشتر مسافران می شود. همچنین با توجه به ارتباطات گسترده ای که این شرکت ها دارند، می توانند با ایجاد پرتال هایی که اطلاعات تمامی فراهم آورندگان خدمات گردشگری یک شهر، کشور، منطقه و به طور خلاصه هر گوشه از جهان در آنها درج شده است، نسبت به ارائه پیشنهادهای ویژه و خاص قیمتی اقدام کنند. همچنین طراحی تورهای خاص به صورت بر خط از طریق خود گردشگران امکان دیگری است که این سازمان ها می توانند از طریق پایگاه خود ارائه دهند.
سازمان های دولتی و بین المللی
این گونه سازمان ها با توجه به وظیفه های نظارتی، بازاریابی، قانونی و حقوقی که برعهده دارند، موظفند که پایگاه اینترنتی خود را تبدیل به درگاهی کنند تا گردشگران داخلی و خارجی بتوانند از طریق آنها نسبت به اطلاع از وظایف و حقوق خود و موسسه یا شرکتی که قرار است خدمات گردشگری را از آن خریداری کنند، آگاهی یابند. همچنین در بسیاری موارد وظیفه گزارش و رده بندی کیفی فراهم آورندگان خدمات گردشگری برعهده چنین سازمان هایی است که این اطلاعات باید به صورت شفاف و به گونه ای که دسترسی به آن برای عموم مردم فراهم باشد در پایگاه های اینترنتی قرار گیرند.
وظیفه سنگین دیگری که برعهده سازمان های دولتی است، بازاریابی و معرفی مقاصد و جاذبه های گردشگری کشور مربوطه است که این امر باید معرفی کامل، عکس، فیلم، تور مجازی و کلیه ابزار رسانه را در بر بگیرد و به زبان های مختلف ترجمه شود. همچنین نحوه دریافت ویزا، خرید تور، قوانین کشور تابع و کلیه اطلاعاتی که مورد نیاز یک گردشگر خارجی است، باید به آسانی در پایگاه اینترنتی قابل دسترسی باشد. با توجه به ارزان بودن و همیشه در دسترس بودن اطلاعات از چنین روشی، ساخت، توسعه و به روزرسانی همیشگی پایگاه های اینترنتی باید در دستور کار سازمان های بازاریابی گردشگری دولتی قرار گیرند. استفاده مهم دیگر چنین پایگاه هایی دریافت سریع پیشنهاد، انتقاد و شکایت های گردشگران از سازمان های تور گردان و دفاتر خدمات مسافرتی است.
راهنمایان تور
راهنمایان تور از طریق وبلاگ ها و پایگاه های شخصی خود علاوه بر معرفی توانمندی ها و ارائه سوابق کاری می توانند، با قرار دادن سفرنامه ها همراه با فیلم و عکس به بازاریابی برای کسب وکار خود بپردازند.

 


نظر کاربران
29 نظرثبت شده است
 • فاطمه
  22 سپتامبر 2018
  ممنونننننن...
 • رضا فروتن
  22 سپتامبر 2018
  برای ارسال بار باید تشریف بیرید ترمینال...
 • فرشاد
  21 سپتامبر 2018
  ممنون...
 • nasim
  20 سپتامبر 2018
  یه بار دارم برای زاهدان میخوام بیان درب منزل ازم تحویل بگیرن و رسید بدن کجا باید تماس بگیرم ؟...