انگورستان ملک التجار و عمارت تاریخی اصفهان

انگورستان ملک در زمان سلطنت نادرشاه افشار باغ انگوری که متعلق به مردم اصفهان بود به عنوان مالیات از آنها گرفته شد و به تصرف دولت درآمد و بعدها فرزند این شخص به نام حاج محمدابراهیم خان که ملقب به ملک التجار بود بنای انگورستان را احداث کرد و به برگزاری مراسم عزاداری و تعزیه اختصاص داد.

معمار سازنده بنا استاد حسین چی نام داشت و در تاریخ ۱۳۴۱ هجری قمری وقف شد. در طول زمانهای مختلف قسمت هایی از این انگورستان تخریب شد و بخش هایی هم از آن در سال ۱۳۳۳ هجری شمسی در تعریض خیابان ملک از بین رفت. باقی مانده این بنا یک حیاط وسیع است که در شمال واقع شده و یک سفره خانه که مساحت تقریبی آن با حیاط یکی است و تمامی جبهه حیاط را در بر دارد. سفره خانه با یک ارسی هفت دهنه به حیاط جنوبی باز می شود. بعدها حیاط خانه هم سقف دار شده طوری که از ارسی های سفره خانه و حیاط سرپوشیده و پشت بام و فضاهای سه جبهه ساختمان برای تعزیه استفاده می کردند. در سقف حیاط یک نورگیر زیبای ۸ ضلعی به همراه پنجره های سراسری بالای دیوار حیاط روشنایی فضای تعزیه را تامین می کند. محل دفن مرحوم ملک التجار و همسر ایشان به وصیتشان در تالار پنج دری زیبایی در جبهه شمالی حیاط سرپوشیده واقع شده است.

در انگورستان ملک سفره خانه، اتاق مقبره و دیگر اتاقهای اطراف حیاط دارای تزئینات فراوان گچبری، آینه کاری و کاشیکاری هستند. ستون هایی که در وسط فضای سفره خانه و حیاط هستند دارای روکش های چوبی می باشند اما پایه و سرستون ها دارای تزئینات هستند. در زیر فضای سفره خانه، زیرزمینی وجود دارد که نورگیرهای مشبک، نور آن را از حیاط جنوبی تامین می کنند. در گوشه جنوب شرقی بنا حمامی وجود دارد با سکوهایی در اطراف آن که سقف گنبدی بسیار زیبایی دارد و ازاره جبهه شمالی و شرقی این خانه دارای نقوش حجاری هستند. انگورستان ملک از بناهای بسیار زیبای دوران قاجاریه است که در حال حاضر در اختیار سازمان اوقاف می باشد و به برگزاری مسابقات قرایت قرآن و تعزیه و عزاداری اختصاص دارد. تزیینات این بنا نشانگر هنر گچبری و آینه کاری و کاشیکاری هنرمندان خلاق و مبتکر اصفهانی می باشد.


مجموعه فضاهای حیاط سرپوشیده

 1. سفره خانه
 2. اتاق مقبره
 3. دیگر اتاقهای اطراف حیاط

دسترسی

آدرس : خیابان شریف واقفی، خیابان ملک، محله شیخ یوسف، انگورستان ملک


نظر کاربران
29 نظرثبت شده است
 • فاطمه
  22 سپتامبر 2018
  ممنونننننن...
 • رضا فروتن
  22 سپتامبر 2018
  برای ارسال بار باید تشریف بیرید ترمینال...
 • فرشاد
  21 سپتامبر 2018
  ممنون...
 • nasim
  20 سپتامبر 2018
  یه بار دارم برای زاهدان میخوام بیان درب منزل ازم تحویل بگیرن و رسید بدن کجا باید تماس بگیرم ؟...