املش

شهرستان املش با وسعتی حدود ۵/۴۶۹ کیلومتر مربع در مختصات جغرافیایی۳۶ درجه و۵۰ دقیقه تا۳۷ درجه و ۸ دقیقه عرض شمالی از خط استواو ۵۰ درجه و ۶۰ دقیقه تا۵۰ درجه و۱۶ دقیقه طول شرقی از نصف النهار مبدا و در فاصله ۷۵ کیلومتری شهر رشت, مرکز استان گیلان واقع شده است .

این شهرستان از شمال به دو شهرستان لنگرود و رودسر از غرب و جنوب به شهرستان سیاهکل و از شرق به رحیم آباد رودسر محدود است .

آب و هوای املش به علت قرار گرفتن در کنار ارتفاعات سرسبز و ییلاقات، بسیار مطبوع می باشد.

قومیت مردم املش گیلک با لهجه بیه پیش (شرق گیلان) وگویش املشی تکلم می کنند. مردم املش دارای اعتقادات مذهبی بسیار قوی و اثنی عشری می باشند این شهرستان نیزدر قدیم مرکز فرمانروایی سلاطین بوده است.

عمدتاً در بخش کشاورزی و دامپروری فعالیت دارند و آثار کشاورزی بدست آمده در این منطقه نشانگر فعالیت های کشاورزی در ۱۵۰۰ سال قبل می باشد، از محصولات عمده کشاورزی می توان برنج، چای، گندم، فندق، مرکبات.

گیاهان دارویی، فرآورده های دامی و عسل و ابریشم را نام برد اما قسمت اعظم زمین های کشاورزی زیر کشت چای است و محصولات چای املش حدود ۳۲% کل تولید کشور می باشد عرضه محصولات بدست آمده در روز سه شنبه انجام می شود و سه شنبه بازار املش نمونه کاملی از بازارهای سنتی گیلان می باشد که مردم این منطقه با حضور گسترده رونق خاصی به آن می بخشند، مردم املش روزهای بازار را گالش بازار می نامند. این بازار در تمامی طول سال در روزهای سه شنبه برقرار و اگر این روز با مناسبت های مذهبی برخورد کند فقط نیمی از روز درآن به داد وستد می پردازند

شهرستان املش از نظر ژئومرفولوژی و ناهمواری ها به سه منطقه جلگه ای, کوه پایه ای و کوهستانی تقسیم شده است.

بخش جلگه ای از آبرفت های رودهاخانه های شلمان رود, کیا رود و رود کهنه گویه به وجود آمده است که شهر املش بر مخروط افکنه شلمان رود بنا شده است.

پل رود (پله رود یا پلورود) و شلمان رود, مهم ترین رودخانه های این منطقه اند. پل رود, بزرگ ترین رودخانه شرق گیلان است . این دو رود از دامنه های شمالی البرز سرچشمه می گیرند و پس از طی مسیری با شیب زیاد به دریای خزر می ریزند.

بخش جلگه ای و کوهپایه ای در گذشته نه چندان دور پوشیده ازجنگل انبوه بود اما امروزه بیشتر درختان قطع گردیده و به باغات چای تبدیل شده است.

بخش کوهستانی در جنوبی ترین قسمت شهرستان واقع شده و پوشیده از مراتع و بلند ترین قله آن ناتشکوه است

مناطق جلگه ای و کوهپایه ای دارای آب و هوای معتدل خزری و مناطق کوهستانی با زمستان هایی سرد و پوشیده از برف و یخبندان و تابستان هایی خنک و دلپذیر است.
و متوسط بارندگی سالیانه این شهرستان, بیش از هزار میلی متر است .

پوشش گیاهی و جانوری: درختان توسکا، افرا، انار ترش ، انجیر، ازگیل (کنوس )، فندق ، گردو، راش ، شرم ، بلوط، ممرز، توت ، ون و آزاد از رستنی های مهم این ناحیه اند. همچنین گیاهان دارویی از قبیل گل بنفشه و ختمی ، گل گاوزبان و کود کوتو در اکثر نقاط املش می رویند.

از جانوران و پرندگان روباه ، شغال ، گرگ ، سمور، خرگوش ، تیهو و سا, عقاب و انواع گونه های پرندگان جلگه ای و کوهستانی را می توان نام برد.

مکان ها و جاذبه های گردشگری شهرستان املش:

*تالاب زر بیجار املش مناطق ییلاقی و باغات چای
*غار لیاروی واقع در روستای لیاروی بلوردکان املش
*غار تلاین گورج و هفت خم تله سر
*بافت تاریخی شهر املش
* یخچال طبیعی ملجه دشت
*دهکده ییلاقی خسیب دشت
* هلودشت
*چشمه آب معدنی لوزان
*برج تاریخی میل امام
* ساختمان قدیمی محمد تقی خان صوفی سیاوش
*ساختمان قدیمی عبدالعلی خان صوفی
*ساختمان قدیمی گوهر تاج خانم
*سه شنبه بازار املش
*آرامگاه چهار تن از سلاطین کیایی .

 


نظر کاربران
29 نظرثبت شده است
 • فاطمه
  22 سپتامبر 2018
  ممنونننننن...
 • رضا فروتن
  22 سپتامبر 2018
  برای ارسال بار باید تشریف بیرید ترمینال...
 • فرشاد
  21 سپتامبر 2018
  ممنون...
 • nasim
  20 سپتامبر 2018
  یه بار دارم برای زاهدان میخوام بیان درب منزل ازم تحویل بگیرن و رسید بدن کجا باید تماس بگیرم ؟...