امامزاده محمد کرمان

در این مقاله با معرفی یکی از امامزاده های شهر کرمان همراه شماییم.


امامزاده محمد (ع) با دو واسطه به حضرت موسی بن جعفر علیه السلام می رسند، شخصیت مدفون دراین بقعه، سیدابوالحسن محمدبن ابراهیم المجاب بن محمد العابدبن امام موسی کاظم علیه السلام است که امامزاده سیدمحمدملقب به شاهزاده محمد ازسادات بسیارجلیل القدر-عظیم الشأن و بزرگوار جد سادات موسوی کرمان، شیراز، خوزستان، کربلا و کوفه می باشد.

محمد بن ابراهیم مجاب علیه السلام متولد کربلا هستند و در سال ۲۴۷هجری قمری به سیرجان و به سا ل ۲۴۹هجری قمری با دعوت اهالی و علمای کرمان به این شهر هجرت نمود. ایشان پس از گذراندن بیش از ۵۰سال از عمر خود در این خطه و تبلیغ دین و پرورش شاگردان مبرز همانند بسیاری از بزرگان توسط حاکم وقت در سال ۳۰۱هجری قمری به شهادت رسید ودر یک فرسنگی شهرقدیم کرمان در قسمت غربی کوه معروف (قلعه اردشیر )به خاک سپرده شد.

بقعه و مزار با شکوه امام زاده محمد علیه السلام در محله (شاهزاده محمد) خیابان ۱۷ شهریور، چهار راه بهار قرار دارد که مورد احترام مردم شهرستان کرمان می باشد.

تاریخ بنای آستان مقدس امامزاده محمد(ع)

این بنا که متعلق به اواسط دوره صفویه است به صورت مستطیل وبه ابعاد۲۲*۲۵مترساخته شده که دارای سه ایوان ،گنبد،رواق، صحن وضریح است. درب اصلی بقعه ازجانب ایوان شرقی باز می شود که آئینه کاریهای زیبایی دارد. حین عبورازایوان ،به اتاقی می رسیم که مرقد امامزاده درآن قراردارد. این اتاق دارای چهارصفه بلندبه ارتفاع ۸متراست که درتلاقی ساقه گنبدعرقچینی ودیواربقعه،چهارپنجره جهت نورگیری تعبیه شده است. قطرگنبدازداخل ۵متروارتفاع ساقه آن ۲متراست.

گنبد ازخارج به شکل شلجمی بلندوبه ارتفاع بیش از۱۳متراست که بسیارباشکوه ومجلل وعظیم وپرابهت ساخته شده ودورتادورساقه آن صلوات کبیره درکاشیهای قهوه ای نقش بسته است. نمای تمام گنبدنیزباکاشیهای معرق فیروزه ای تزئین شده ودرنتیجه نمای بسیارزیبایی به بقعه داده است. درست درزیر گنبدووسط اتاق ،مرقدامامزاده قراردارد درشمال مرقد،دربی قراردارد که به شبستان بزرگ حرم می رسد که دارای دواتاق ویک ایوان ویک سالن بزرگ است. توسعه قرینه همین فضا درجنوب بقعه تکرارشده بااین تفاوت که سردرب آن زیباوباشکوه وتمامآباکاشیهای لاجوردی درزمینه گل وبوته وآیات قرآنی تزئین شده واز شکوه خاصی برخورداراست زمین زیارتگاه که حدود۵هزارمترمربع است باجدول بندی درختان سرو وکاج بلند وگل کاری وچمن کاری فضای باطراوتی دارد.


نظر کاربران
29 نظرثبت شده است
 • فاطمه
  22 سپتامبر 2018
  ممنونننننن...
 • رضا فروتن
  22 سپتامبر 2018
  برای ارسال بار باید تشریف بیرید ترمینال...
 • فرشاد
  21 سپتامبر 2018
  ممنون...
 • nasim
  20 سپتامبر 2018
  یه بار دارم برای زاهدان میخوام بیان درب منزل ازم تحویل بگیرن و رسید بدن کجا باید تماس بگیرم ؟...