امامزاده غریب حسن

امامزاده غریب حسن به عنوان یکی از اماکن متبرکه شهرستان ارومیه در کنار روستاهای برهانلو و قورشالو واقع شده است. فاصله این دو روستا از مسیر دسترسی به آن جاده ارومیه به اشنویه ۲/۵کیلومتر و از شهر ارومیه ۶ کیلومتر می باشد.


تاریخچه

امامزاده غریب حسن با توجه به روایات وارده و استعلام صورت گرفته از سوی هیئت امنا، از نوادگان امام زین العابدین(ع) بشمار می آیند. متن استعلام صادر شده از سوی دفتر استعلام سادات که بر روی ضریح نصب گردیده است نکته ای که در محتوای این استعلامیه دیده می شود بکارگیری واژه « قریب » به جای «غریب » می باشد. امّا در محاورات مردم منطقه اصطلاح امامزاده « غریب حسن » به جای « قریب حسن » کاربرد داشته و بر این باورند که ایشان در این منطقه تنها و غریب افتاده و به شهادت رسیده است.


معماری

در گذشته امامزاده غریب حسن ساختمان کوچکی بود که حدود ۶۰ متر مربع زیربنا داشته است. این بنا در سه ضلع دارای دو پنجره و در ضلع شرقی دارای یک پنجره در وسط و دو در ورودی در طرفین آن بوده است. سقف بنا بوسیله شیروانی مسقف و طاق زیرآن با آجر پخته و گچ ساخته شده بود. آرامگاه دارای ضریح نبوده و تنها حصار چوبی دور قبر را احاطه کرده بود. صندوقچه ای نیز در کنار درب ورودی تعبیه شده بود تا زائران نذورات نقدی خود را درون آن اندازد.

در سال ۱۳۷۰ش ضریح فلزی با رویه نقره ای رنگ به ابعاد ۱/۵در ۲ متر که با مبلغی در حدود یک میلیون تومان در اصفهان ساخته شده بود نصب می گردد. در سال ۱۳۸۲ ضریح کنونی با هزینه ۲۸ میلیون تومان در اصفهان ساخته و بجای ضریح پیشین نصب می گردد. جبهه اصلی نمای خارجی بنا در ضلع شمالی قرار گرفته و از ظاهری کاملاً متقارن برخوردار است. بنای امامزاده دارای پلانی مستطیل شکل به ابعاد ۲۶/۱۵×۲۶/۸۰ متراز چهار بخش: هسته اصلی، میانسرا، موتورخانه و اتاق کنترل تشکیل شده است.

گنبد امامزاده غریب حسن از نوع پیازی و روکش آن از ورق آلومینیومی آبکاری شده طلایی می باشد، بلندای آن ۱۱/۸۰ متر و دارای ۱۲ نورگیر فلزی است که دور تا دور ساقه گنبد در فاصله های معین تعبیه شده است بلندای ساقه ۸۰/۱ متر است. مناره های امامزاده در ضلع شمالی به بلندای ۲۱ متر ساخته شده که پایه و بخشی از ساقه مناره ها تا بلندای ۵/۴ متر در اتاق های مجاور میانسرا قرار گرفته، راه ورودی مناره ها نیز از همین اتاق ها است. ضریح مطهر ترکیبی ازچوب با روکش نقره ای و طلایی و استیل مشبک به ابعاد ۲×۳ مترو بلندای آن بدون احتساب پایه و تاج ضریح ۲/۲۵ متر و پایه ضریح از سنگ گرانیت سیاه به بلندای ۲۰ سانتی متر است.

 

 

 

 


نظر کاربران
29 نظرثبت شده است
 • فاطمه
  22 سپتامبر 2018
  ممنونننننن...
 • رضا فروتن
  22 سپتامبر 2018
  برای ارسال بار باید تشریف بیرید ترمینال...
 • فرشاد
  21 سپتامبر 2018
  ممنون...
 • nasim
  20 سپتامبر 2018
  یه بار دارم برای زاهدان میخوام بیان درب منزل ازم تحویل بگیرن و رسید بدن کجا باید تماس بگیرم ؟...