امامزاده علی اکبر

امامزاده علی اکبر یکی از مشهورترین امامزاده های شهرستان گرمسار است که در روستای امامزاده علی اکبر دهستان داورآباد از توابع بخش آرادان در ۱۴ کیلومتری جنوب شرقی گرمسار قرار دارد. بنابر آنچه که نوش آذر اسدی در کتابش در خصوص این بنا نوشته است، این بنا بسیار قدیمی بوده و به روایتی بنای بقعه مربوط به دوره صفویه می باشد. بقعه طاق مرتفع محکمی دارد و داخل طاق و روی گنبد سفید است. بقعه امامزاده علی اکبر محوطه ای دارد که طاق هایی از خشت و گل در اطراف آن بنا نموده اند. بقعه و بارگاه آرامگاه با نمای آجری ساخته شده و فاقد هرگونه تزیینات کاشی می باشد.

گنبد آن دارای دو پوشش بوده و به سبک معماری سنتی و به شکل شش ضلعی قسمت تحتانی و قسمت فوقانی استوانه ای بازسازی شده است. حرم آن دارای ابعاد ۸×۹ متر و دیوار داخل آن از زمین با ارتفاع ۵۰ سانتی متر سنگ کاری شده و بقیه تا زیر گنبد سفیدکاری می باشد. در وسط حرم ضریح چوبی مشبک به طول ۲/۶۰ و عرض ۲/۲۰ بر روی قبر گچی وجود دارد. قبر فاقد هرگونه سنگ و کتیبه بوده و دارای ابعادی به طول ۲/۳۰ و عرض و ارتفاع ۱/۲۰ متر می باشد.

در وسط ایوان آرامگاه دو ستون آهنی کار گذاشته شده است. در وسط آن درِ بزرگی وجود دارد که محوطه را به صحن امامزاده ارتباط می دهد که در ورودیِ آن هشتی جالبی به چشم می خورد که مربوط به دوره قاجاریه است. در سمت راست هشتی یک مسجد وجود دارد و در کنار آن یک پله است که به پشت بام مسجد متصل می شود. کف هشتی با قلوه سنگ مفروش شده است.

با وجود قدمت و عدم مراقبت، این بنا همچنان پابرجاست و نوشته های آن را تا اندازه ای با سهولت می توان خواند. از متن نوشته ها چنین برمی آید که بنا در زمان شاه طهماسب صفوی ساخته شده است.

 


نظر کاربران
29 نظرثبت شده است
 • فاطمه
  22 سپتامبر 2018
  ممنونننننن...
 • رضا فروتن
  22 سپتامبر 2018
  برای ارسال بار باید تشریف بیرید ترمینال...
 • فرشاد
  21 سپتامبر 2018
  ممنون...
 • nasim
  20 سپتامبر 2018
  یه بار دارم برای زاهدان میخوام بیان درب منزل ازم تحویل بگیرن و رسید بدن کجا باید تماس بگیرم ؟...