امامزاده شاهرضا

امامزاده شاهرضا که در شمال شهرستان شهرضا قرار دارد به روایتی یکی از برادران امام رضا (ع) و بروایت دیگر یکی از سادات حسنی است و ساختمان آن در دوران سلطنت شاه اسماعیل صفوی ساخته شده است که در سال های اخیر بازسازی اساسی شده است.

سال ها پیش امامزاده شاهرضا ساختمانی قدیمی و سنتی داشت. ورودی ساختمان مثل اغلب خانه های قدیمی دالان و راهروی سرپوشیده ای داشت که بازارچه ی کوچکی بود که حجره ها و مغازه های سنتی با درهای چوبی هلالی داشت و در مدخل بازارچه در هم سنگ آبی به سبک سنگ آب های مسجد امام اصفهان بود. بعد از اولین صحن امامزاده بود که معادل حیاط بیرونی خانه ها بود. گرداگرد این صحن اتاق هایی قرار داشت که اغلب مقبره های خانوادگی بودند. در وسط صحن هم حوض بزرگی قرار داشت. این صحن با راهروی باریکی به صحن دوم که درواقع حیاط اندرونی بود می رسید. در گوشه ی سمت قبله صحن دوم ساختمان اصلی مزار امام زاده قرارداشت. دارای گنبدی به سبک مساجد اصفهان بود.

در سال های اخیر تغیرات زیادی در ساختمانهای این امامزاده انجام شده است که اگر چه به نیت خیر و برای جوابگویی به افزایش جمعیت زائرین بوده ولی مسلما بافت سنتی آن که از میراث های فرهنگی این شهر بوده است را از بین برده است. نخست بازارچه سنتی و ساختمان زیبای آن از بین رفته است و به جای آن بازارچه ای جدید بدون هیچ نشانی از معماری سنتی ساخته شده است. دو صحن در هم ادغام شده و به صورت محوطه ای بی حصار درآمده که دیگر به آن نمی توان صحن گفت. ساختمان مزار هم کلا تغییر کرده و گنبدی به سبک امامزاده های استان فارس (مثل شاهچراغ) به جای گنبد قبلی ساخته شده است. البته می توان گفت این سبک ساختمان بی پرده و به اصطلاح اپن با سبک خانه های مدرن امروزی که از ورودی خانه حتی داخل اتاق خواب و حمام هم پیداست هماهنگ تر است. ولی به نظر من سبک قدیمی بجز حفظ میراث فرهنگی و دینی شهر با فضای حرمت و تقدس امامزاده هماهنگ تر بود.


نظر کاربران
29 نظرثبت شده است
 • فاطمه
  22 سپتامبر 2018
  ممنونننننن...
 • رضا فروتن
  22 سپتامبر 2018
  برای ارسال بار باید تشریف بیرید ترمینال...
 • فرشاد
  21 سپتامبر 2018
  ممنون...
 • nasim
  20 سپتامبر 2018
  یه بار دارم برای زاهدان میخوام بیان درب منزل ازم تحویل بگیرن و رسید بدن کجا باید تماس بگیرم ؟...