امامزاده سید ابراهیم

امامزاده سید ابراهیم یکی از بقعه های معتبر شهر زنجان است که در داخل شهر زنجان و در قبرستان متروکه واقع در منتهی الیه سمت شرقی شهر قدیم مشرف به دیوار حصار شهر قرار دارد.

بنای امامزاده در ابتدا به سبک چهارطاقی بوده و گنبد زیبایی آن را پوشش می داده است. گنبد این بنا از نوع تک پوششی بوده که با واسطه چهار گوشواره بر جرزها استوار گشته و حدّفاصل گوشواره ها و گنبد، هشت نورگیر تعبیه شده است. تزئینات گنبد از داخل مقرنس و گره سازی بوده و سوره جمعه به خط ثلث به قلم استاد جواد میرمحمد رضایی زنجانی و گچ بری استاد شعبان آزادی زنجانی، چشم بینندگان را نوازش می دهد. در نمای بیرونی سوره اسماء ذات البروج به خط ثلث زنجیری نوشته شده است. ضریح حرم در اصفهان ساخته شده و در سال ۱۳۵۸ در این مکان نصب گردیده است. قدیمی ترین قسمت این بقعه، سردر ورودی سمت شمالی و مناره های واقع در طرفین آن می باشد. این قسمت در سال ۱۳۴۱ خورشیدی توسط معمار ابراهیم سلطانی ساخته شده و بالای مناره ها آیه ۵۵ سوره احزاب به خط ثلث نوشته شده است.

 

تجدید بنای این بقعه مرهون خدمات ارزنده استاد منصور محاوری می باشد. ایشان از سال ۱۳۴۰ با همکاری دیگر شهروندان زنجانی به تجدید بنای امامزاده همت گماشت. مرحوم محاوری در اسفند سال ۱۳۵۴ از دنیا رفت و در رواق ورودی حرم دفن شده است.

امروزه قسمتی از قبرستان مزبور به دبستان، دبیرستان و قسمتی دیگر به خیابان صدرجهان تبدیل شده است.

 

 

 

 

 

 


نظر کاربران
29 نظرثبت شده است
 • فاطمه
  22 سپتامبر 2018
  ممنونننننن...
 • رضا فروتن
  22 سپتامبر 2018
  برای ارسال بار باید تشریف بیرید ترمینال...
 • فرشاد
  21 سپتامبر 2018
  ممنون...
 • nasim
  20 سپتامبر 2018
  یه بار دارم برای زاهدان میخوام بیان درب منزل ازم تحویل بگیرن و رسید بدن کجا باید تماس بگیرم ؟...