امامزاده سلیمان نراق

بقعه امامزاده سلیمان در قرن هفتم هجری با معماری ۸ ضلعی، گنبد دو پوش و مصالح خشت و گل در شهر قدیمی نراق ساخته شده است
همچنین در دوره صفویه کاشی کاری گنبد، نما کاری آجر و صحن شرقی به این بقعه اضافه و در دوره قاجار دو صحن دیگر در ضلع شمال و جنوب آن الحاق شده است.

در این بقعه ۶ امامزاده به نام های هادی و سلیمان از نوادگان امام علی بن ابی طالب (ع) و مهدی، مطهر، طاهر و حسین از نوادگان امام کاظم(ع) مدفون هستند.
روایت شده است که؛ این امامزادگان در اطراف نراق به شهادت رسیده و چون مردم نراق شیعه مذهب و پیرو سادات علوی بوده اند آنها را به شهر آورده و با احترام آنها را دفن کرده اند.

بقعه امامزاده سلیمان در مرکز شهر نراق در مجاورت مرکز شهرداری این شهر قرار دارد و به صورت ۸ ضلعی به همراه گنبد کاشی کاری شده و دوپوش ساخته شده است و داخل آن با گچ بری های ساده مزین شده است.

سبک معماری این بقعه شبیه به آثار سده هفتم است. این بقعه درواقع، برجی با گنبدی بلند است که گنبد آنم هیچ ایوانی نداشته ولی در دوره صفویه به پیرامون آن سه ایوان ساخته شده است.

این زیارتگاه بدون کاشیکاری و گچبری بوده اما به دست معماران و استادان محلی و به کمک مردم نراق به شکل امروزی درآمده است. بقعه امامزاده سلیمان از شکوه و جلال خاصی برخوردار است و در شمار ابنیه تاریخی نراق قرار دارد.

در این زیارتگاه سه مرقد شبیه به هم، با دیواره کاشیکاری وجود دارد که از آثار عصر صفوی به شمار می آید. این بقعه از سه قسمت سردابه و ساختمان ۸ ضلعی روی سردابه و نیز ایوان تشکیل شده است.

بقعه امامزاده سلیمان دارای ۴ درب در ۴ جهات اصلی بوده و ورودی این بنا در طرف شرق دارای یک درب چوبی با کنده کاری زیبا و هنرمندانه مربوط به سال ۹۳۵ و از آثار دوره صفویه است. روی این درب علاوه بر اشعار پارسی، آیاتی از قران کریم نیز حک شده است.

نراق در استان مرکزی و در ۱۵ کیلومتری جاده دلیجان به مشهد اردهال قرار دارد. در این شهر آثار تاریخی و مذهبی فراوانی وجود دارد.

بقعه امامزاده سلیمان در سال ۱۳۷۹ با شماره ۳۵۳۶ توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.


نظر کاربران
29 نظرثبت شده است
 • فاطمه
  22 سپتامبر 2018
  ممنونننننن...
 • رضا فروتن
  22 سپتامبر 2018
  برای ارسال بار باید تشریف بیرید ترمینال...
 • فرشاد
  21 سپتامبر 2018
  ممنون...
 • nasim
  20 سپتامبر 2018
  یه بار دارم برای زاهدان میخوام بیان درب منزل ازم تحویل بگیرن و رسید بدن کجا باید تماس بگیرم ؟...