امامزاده حمزه دلیجان

به اعتقاد اهالی امامزاده حمزه (علیه السلام) فرزند عون بن علی بن ابی طالب(علیه السلام) است.
چگونگی کشف بقعه متبرکه امامزاده حمزه(علیه السلام) بدین شرح است: درزمان حضورحضرت عبدالعظیم(علیه السلام) درایران سیدجلیل القدری به این منطقه عزیمت نموده و مدفن این بزرگواران را برای عموم مردم آشکارمی سازد و با ورود به سرداب از وجود پیکرمقدس امامزاده حمزه(علیه السلام) و سی تن از شهدای همراه ایشان خبرمیدهد این امر تا سال ۱۳۳۶سینه به سینه نقل شده تا اینکه با دستبرد سارقین به بقعه و سوراخ نمودن سقف سرداب این حقیقت مجددا بر همگان آشکار می شود در سال ۱۳۷۲ هجری شمسی در حین بازسازی بنا به شکل معجزه آسایی با پیکرسپید و محکمی پوشیده شده روبرو می شوند که پیکر مطهر ایشان پس از رویت امام جمعه فرماندار مسئولین اوقاف و پزشک متعدد مجددا با احترام به خاک سپرده شده و این واقعه نیز موجب ارادت هرچه بیشتر مردم به این بزرگوار می گردد.
این بقعه مدفن حضرت حمزه بن عون بن علی ابن ابیطالب و سی تن از یاران باوفای ایشان می باشد.

آستانه امامزاده حمزه(علیه السلام) دربخش مرکزی شهرستان دلیجان، دهستان جاسب، روستای کروگان، در دامان کوه کنار راه واقع شده است.
بنای باستانى ساختمان بقعه مشابه برجی نمودار است که از خارج به شکل مضلع، ولى بدون نبش بنا کرده اند و در نتیجه مشابه برجى است که جدار آن از سنگ و گچ بنیان گردیده و بدون ایوان می باشد سبک آن به آثار قرون اولیه دوره اسلامى (امویان وعباسیان) نزدیک است. در وسط بقعه مرقدى با بدنه سفیدکارى شده وجود دارد که جلوى آن ضریحى مشبک نصب شده است.
بقعه دارای گنبدی دوپوش می باشد و نمای خارجی گنبد و دوگلدسته کاشیکاری شده است در داخل حرم در زیرسقف گچبری هایی وجود دارد.

آدرس :استان مرکزی- شهرستان دلیجان- بخش مرکزی- شهر دلیجان- دهستان جاسب- روستای کروگان.


نظر کاربران
29 نظرثبت شده است
 • فاطمه
  22 سپتامبر 2018
  ممنونننننن...
 • رضا فروتن
  22 سپتامبر 2018
  برای ارسال بار باید تشریف بیرید ترمینال...
 • فرشاد
  21 سپتامبر 2018
  ممنون...
 • nasim
  20 سپتامبر 2018
  یه بار دارم برای زاهدان میخوام بیان درب منزل ازم تحویل بگیرن و رسید بدن کجا باید تماس بگیرم ؟...