امامزاده حسین

امامزاده حسین معروف به شاهزاده حسین نیز نامیده می شود به فاصله ای اندک از میدان امام در ابتدای خیابان شهدای شهر همدان قرار دارد.

بقعه امامزاده حسین از نظر معماری زیبا بوده و از چندین بخش مختلف شکیل شده است. ساختمان مقبره رو به شمال بوده و از یک ایوان کوچک ورودی و دو حرم با پلان های صلیبی و ۸ضلعی منظم تشکیل شده است. نمای ورودی امامزاده دو طبقه است که در هر طبقه حجره هایی واقع شده و دارای رسمی بندی هایی در داخل طاق نما می باشد. حرم یا شبستان فضایی بزرگ به شکل ۸ضلعی است که طول هر ضلع آن ۳/۵ متر است. تمامی دیوارهای حرم آینه کاری شده و از کف شبستان تا شروع آینه کاری ها، با سنگ مرمر کرم پوشیده شده اند. در میانه حرم، ضریح فلزی بزرگ و نقره کوبی به شکل مکعب دیده می شود که درون آن سنگ قبری قرار دارد و روی آن با پارچه ترمه پوشانده شده است. گنبد پوششی بنا از نوع گنبدهای دوپوش است. مصالح به کار رفته در ساخت این بنا سنگ، آجر، ملات گچ و خاک است. با توجه به شواهد موجود، بنای این امامزاده متعلق به دوره صفویان است اگرچه معمرین و تاریخ نگاران معتقدند قدمت نخستین بنای این زیارتگاه به دوره هلاکوخان مغول در قرن هفتم هجری قمری می رسد. در دوره قاجاریه تغییراتی در این بنا صورت گرفت.

بر اساس پژوهش های صورت گرفته توسط حاج شیخ حسین عندلیب زاده در کتاب «پژوهشی درباره امامزادگان همدان»، شخص دفن شده در این مزار حسین بن علی النقی(ع)؛ فرزند امام علی النقی و برادر امام حسن عسگری(ع) می باشد.

در جوار این امامزاده شماری از رجال علم و ادب یا وابستگان حکومت های وقت از جمله آباغا خان فرزند هلاکو خان مغول و نیز سرِ شاه سلطان حسین صفوی (۱۱۴۰ هجری قمری) دفن شده است.

 


نظر کاربران
29 نظرثبت شده است
 • فاطمه
  22 سپتامبر 2018
  ممنونننننن...
 • رضا فروتن
  22 سپتامبر 2018
  برای ارسال بار باید تشریف بیرید ترمینال...
 • فرشاد
  21 سپتامبر 2018
  ممنون...
 • nasim
  20 سپتامبر 2018
  یه بار دارم برای زاهدان میخوام بیان درب منزل ازم تحویل بگیرن و رسید بدن کجا باید تماس بگیرم ؟...