امامزاده اظهر بن علی

امامزاده اظهر بن علی در روستای درجزین در ۵ کیلومتری شرق شهر رزن واقع شده و از آثار دوره مغول (قرن هفتم قجری قمری) است.

بنای این امامزاده به شکل برجی استوانه ای شکل است که ۲۰ متر ارتفاع و ۱۹ ترک دارد و قطر داخلی آن بیش از ۷ متر است. گنبد این بقعه مخروطی شکل می باشد و پوشش خارجی آن با آجرهای خفته و راسته ساده ساخته شده است.

ورودی بنا در سمت شرقی بقعه واقع شده است. در سمت جنوبی داخل حرم صندوق چوبی قرار گرفته که دارای کتیبه و آیاتی از قرآن مجید است. این صندوق در سال ۱۰۵۶ هجری قمری به فرمان شاه عباس دوم صفوی ساخته شد و در سال ۱۳۵۰ هجری قمری قسمت هایی از آن ویران شد و به سرقت رفت ولی بعدها تعمیر شد. طول صندوق مانند بسیاری از صندوق های عصر صفوی در قسمت پایین ۲۷۹ سانتی متر و در بالا ۲۷۰ سانتی متر و عرض آن در پایین ۱۲۷ سانتی متر و در بالا ۱۱۶ سانتی متر است. ارتفاع صندوق نیز ۱۴۲ سانتی متر است که ۵۰ سانتی متر پایینی آن به شکل سکو مانند است. بر روی کتیبه های صندوق سوره فتح به خط ثلث برجسته درج شده است.

در زیر کف بقعه، مرقد اصلی قرار دارد که با دری در قسمت جنوب بقعه می توان به آن وارد شد. محوطه سرداب مربع شکل است.

این امامزاده تا چند دهه پیش از چشم جغرافی نویسان و جهانگردان دور مانده بود و به همین دلیل اطلاعات کاملی از این بنا در دست نیست. آندره گدار؛ معمار فرانسوی نخستین محققی است که از این بنا یاد می کند و پس از آن مصطفوی به طور جامع به بررسی و وصف این بنا پرداخته است.


نظر کاربران
29 نظرثبت شده است
 • فاطمه
  22 سپتامبر 2018
  ممنونننننن...
 • رضا فروتن
  22 سپتامبر 2018
  برای ارسال بار باید تشریف بیرید ترمینال...
 • فرشاد
  21 سپتامبر 2018
  ممنون...
 • nasim
  20 سپتامبر 2018
  یه بار دارم برای زاهدان میخوام بیان درب منزل ازم تحویل بگیرن و رسید بدن کجا باید تماس بگیرم ؟...