امامزاده اسماعیل (ع) ـ زیوان

آستان امامزاده اسماعیل (علیه السلام) در شهرستان ری، بخش فشاپویه، دهستان کلین روستای زیوان واقع شده است. بنای بقعه به مساحت ۵۵ مترمربع اخیراً بازسازی شده و دارای گنبد فلزی کوچک است. فضای داخل حرم حدود ۳۷ مترمربع وسعت دارد که سفیدکاری و رنگ آمیزی شده است. محوطه باصفای بقعه حدود یک هکتار است. این بقعه جزو آثار ملی به ثبت رسیده است.

به اعتقاد اهالی، امامزاده اسماعیل از فرزندان یوسف بن امام موسی کاظم (علیه السلام) است که ظاهراً این مطلب از کتاب بحرالانساب فاضل دربندی اقتباس شده است.
سیدجعفر اعرجی، شخصیت مدفون در بقعه را از سادات بنی الطیار می داند و می نویسد: «اسماعیل بن جعفر بن عبدالله بن قاسم الامیر بن اسحاق العریضی بن عبدالله الجواد بن جعفرالطیاربن ابی طالب (علیه السلام) فکان سیداً جلیلاً مقدماً بالری، و قبره ظاهر بها یزار، و عقبه بها فی غایه الانتشار: اسماعیل بن جعفرسیدی جلیل القدر و ازساکنان شهرری بود، قبرش در ری آشکار است و نسلش درنهایت انتشارمی باشند».
سیداسماعیل طیاری برادری به نام سیدقاسم داشت که بنا به گفته سیدجعفر اعرجی مشهور به سیدقسام بوده و قبرش در ری است و با بقعه امامزاده قاسم کهریزک، روستای علیا مطابقت دارد. این سیدقاسم نواده ای به نام ابوالحسن طاهربن محمد بن قاسم داشت که بسیار جلیل القدر، عظیم الشأن و مردی با حشمت و جلال و دارای مکنت مالی و موقعیت اجتماعی در شهر کرج بود و به تصریح علمای انساب در این شهر وفات نمود.

آدرس :استان تهران ـ شهرستان ری ـ بخش فشاپویه ـ شهر ری ـ دهستان کلین ـ روستای زیوان

 


نظر کاربران
29 نظرثبت شده است
 • فاطمه
  22 سپتامبر 2018
  ممنونننننن...
 • رضا فروتن
  22 سپتامبر 2018
  برای ارسال بار باید تشریف بیرید ترمینال...
 • فرشاد
  21 سپتامبر 2018
  ممنون...
 • nasim
  20 سپتامبر 2018
  یه بار دارم برای زاهدان میخوام بیان درب منزل ازم تحویل بگیرن و رسید بدن کجا باید تماس بگیرم ؟...