الموت ؛ رویای هر ماجراجو

گروه گردشگری روزنامه دنیای اقتصاد: منطقه الموت در نزدیکی قزوین و دریاچه اوان برای کسانی که هوادار گردشگری ماجراجویانه هستند یکی از مقاصد جذاب به شمار می آید؛ شاید از همین رو است که حسن صباح، سردمدار اسماعیلیه نیز به دنبال یافتن نقطه ای امن و استراتژیک نهایتا الموت را برگزید و قلعه خویش را در آنجا بنا کرد. هر ساله تعداد زیادی از کوهنوردان و علاقه مندان گردشگری ماجراجویانه در گروه های رسمی و غیررسمی رهسپار الموت می شوند ؛ مقصد ابتدایی کوهنوردان و گردشگران ماجراجو چنانچه قصد صعود به قله خشچال را داشته باشند، دریاچه اوان قزوین است.
از آنجا یک پیاده روی سنگین و کوه پیمایی تا چشمه پری ادامه می یابد. در این منطقه عموما سیاه چادرهای عشایر به چشم می خورد. پس از آن بخش سخت تر آغاز شده و تا ییلاقات شهرستان تنکابن ادامه می یابد. منطقه کوهستانی منتهی به خشچال در کنار چشمه های آب اندک و شیب های فراوان موجب شده است تعداد کسانی که وارد منطقه می شوند نسبت به قله دیگر این منطقه به نام سیالان اندک باشد و بکر بودن آن حفظ شود. البته برای ورود به این منطقه باید حتما از راهنمای محلی کمک گرفت، دره های خطرناکی نظیر نیاردره ممکن است هر راهنمای باتجربه ای را به اشتباه بیندازد و زندگی افراد گروه را در معرض خطر قرار دهد.
سیالان که به نسبت خشچال هواداران بیشتری دارد، از روستای هنیز در قزوین شروع شده و به عسل محله ختم می شود؛ جاده باریک و کوهستانی این روستا خود یکی از نقاط هیجان انگیز سفر است، همچنین اقامت شبانه در پناهگاه منتهی به قله سیالان می تواند شبی به یادماندنی برای هر فرد ماجراجویی باشد؛ البته چنانچه از آمادگی بدنی و تجربه کافی برخوردار باشد.
پیاده روی از طالقان به الموت از دیگر مسیرهایی است که کوهنوردان حرفه ای آن را برمی گزینند. این مسیر جدا از طولانی بودن نسبت به دو مسیر قبلی نیز سخت تر است. این مسیر از روستای حسنجون شروع شده و درنهایت به منطقه سه هزار تنکابن ختم می شود. گلگشت در الموت و بازدید از قلعه حسن صباح از برنامه های سبک این منطقه است، ؛ این برنامه از معلم کلایه در قزوین شروع شده و پس از روستای گازرخان به قلعه الموت می رسد. با توجه به سبک بودن پیاده روی، می توان آن را یک روزه نیز اجرا کرد.


نظر کاربران
29 نظرثبت شده است
 • فاطمه
  22 سپتامبر 2018
  ممنونننننن...
 • رضا فروتن
  22 سپتامبر 2018
  برای ارسال بار باید تشریف بیرید ترمینال...
 • فرشاد
  21 سپتامبر 2018
  ممنون...
 • nasim
  20 سپتامبر 2018
  یه بار دارم برای زاهدان میخوام بیان درب منزل ازم تحویل بگیرن و رسید بدن کجا باید تماس بگیرم ؟...