افوس اصفهان

افوس یکی از شهرهای استان اصفهان و در مرکز ایران است .این شهر با جمعیت ۶ هزار نفر (برآورد (۱۳۸۵خ.) در بخش بوئین و میاندشت شهرستان فریدن واقع شده است. شهر مذکور دارای یک سرچشمه زیباست که از اوایل اردیبهشت تا پایان تیرماه چشم اندازی بسیار زیبا دارد و اکثریت مردم آن گرجی می باشند. خانه های این منطقه در مغرب این دره پردرخت در امتداد شمال به جنوب گسترش یافته است و زمینهای زراعی در مشرق و جنوب دره مذکور توسعه یافته است.


آب و هوا

این شهر دارای آب و هوایی معتدل و کوهستانی است که زمستان هایی سرد و پربرف و تابستان هایی ملایم و مطبوع دارد. کوهستانی بودن و تغییرات ناگهانی حرارت در این منطقه سبب وزش بادهایی باسامی: باد قبله، باد توغان، وزمه باد، باد مشرق و باد مغرب می گردد که در نزد افوسی ها مفیدترین آنها وزمه باد است که خوش یمن است و موقع وزش آن از اواخر اسفند ماه تا اوایل فروردین ماه است که بیش از ۲۰ روز ادامه می یابد. وزش این باد نام برده برفهای سنگین را می برد واشجار را بارور میسازد. تنوع آب و هوا و جنس خاک سبب رویش گیاهان علفی و بوته ای خودرو در افوس می گردد همچنین وجود این گیاهان سبب می شود که در فصل گرم، صحرا و بیابان این منطقه سبز و خرم باشد.


موقعیت جغرافیایی افوس

این شهرستان در ۳۸ کیلومتری غرب شهر داران مرکز فرمانداری فریدن بین روستاهای شش جوان، بوئین، داش گسن و خویگان واقع شده است. همچنین افوس در دامنه کوه قوسی شکل به همین نام ایجاد شده است. این کوه، بلند و برف گیر است، بدین جهت جویبارهای زیادی از این کوه سرچشمه می گیرد. از مجموع جویبارهای این کوه، آب سرچشمه که منبع اصلی آب زراعی افوس است تأمین می شود. جوی سرچشمه راه خود را در دره ای مشجر و با صفا به سمت شمال باز می کند.


نظر کاربران
29 نظرثبت شده است
 • فاطمه
  22 سپتامبر 2018
  ممنونننننن...
 • رضا فروتن
  22 سپتامبر 2018
  برای ارسال بار باید تشریف بیرید ترمینال...
 • فرشاد
  21 سپتامبر 2018
  ممنون...
 • nasim
  20 سپتامبر 2018
  یه بار دارم برای زاهدان میخوام بیان درب منزل ازم تحویل بگیرن و رسید بدن کجا باید تماس بگیرم ؟...