اسکانیا؛ محبوب ترین خودرو سنگین ایران

اسکانیا(Scania) شرکت خودروسازی و صنایع سنگین سوئدی است، که تولیدکننده انواع کامیون، اتوبوس، موتورهای دیزلی و کشتی می باشد. دفتر مرکزی و کارخانه تولیدی اصلی این شرکت، در شهر سودتلیا، در ۳۰ کیلومتری جنوب استکهلم قرار دارد. واژه Scania که ناحیه جغرافیایی مشخص در شبه جزیره اسکاندیناوی را مشخص می کند، هم اکنون نام تاریخی یکی از استان های پادشاهی سوئد قدیم است.

شرکت اسکانیا در سال ۱۹۰۰ میلادی در شهر مالمو، سوئد تأسیس شد و در حال حاضر یک شرکت تابعه از گروه فولکس واگن، به شمار می آید. سهام این شرکت در بازار بورس اوراق بهادار استکهلم و بورس اوام اکس معامله می شود.


تاریخچه

تأسیس اسکانیا را می توان همزمان با تأسیس شرکت وابیس به معنی “کارخانه واگن سازی” دانست. این شرکت در سال ۱۸۹۱ تأسیس شد در شهر سودتلیا قرار داشت. از سوی دیگر، در سال ۱۹۰۰ یک کارخانه دوچرخه سازی به نام اسکانیا در شهر صنعتی مالمو افتتاح گردید. این کارخانه کم کم به تو لید خودرو و کامیون روی آورد به طوری که این دو شرکت در سال ۱۹۱۱ ادغام شده و نام آن اسکانیا-وابیس نام گرفت.

به مرور زمان تمرکز این شرکت به کامیون و اتوبوس معطوف شد و این محصولات با ورود تغییرات مدیریتی و ورود مهندسین نخبه به این شرکت در سال ۱۹۴۰ تثبیت شد. با شروع جنگ جهانی و کم شدن تقاضا و خالی بودن خط  تولید، شرکت به تولید محصولات نظامی پرداخت ولی با اتمام جنگ به سرعت کار بر روی محصولات سابق ادامه پیدا کرد. دهه ۱۹۹۰ را می توان دهه توسعه و تولید محصولات متنوع سوئدی در بازار وسایل حمل ونقل سنگین نامید. امروزه کامیون ها و اتوبوس های این شرکت بازارهای وسیعی در کشورهای مختلف جهان دارند. در حال حاضر گروه فولکس واگن با در اختیار داشتن ۴۵٫۶۶٪ درصد از سهام اسکانیا، بزرگترین سهام دار آن به شمار می آید. در طول تاریخ پر فراز و نشیب این شرکت، باز هم ادغام رخ داده است ولی با توجه به شناخته بودن و محبوبیت برند اسکانیا، هیچ گاه از نام شرکت دیگری بر روی محصولات استفاده نشد.


محصولات

 • خودرو
 • کامیون
 • قایق
 • اتوبوس
 • کامیون های آتش نشانی

امروزه با توجه به آلودگی هوا، این شرکت با کمک مهندسین خود توانسته مصرف سوخت محصولات خود را کنترل کرده و تا ۳۰ درصد مصرف سوخت را کاهش دهد. این کاهش چشم گیر موجب موفقیت محصولات شهری این شرکت شده است.


محصولات اسکانیا در ایران

در ایران خودروهای این شرکت سوئدی توسط دو شرکت بزرگ و معروف ماموت و عقاب نشان مونتاژ می شود.

شرکت عقاب نشان نمایندگی مونتاژ و فروش اتوبوس های شرکت اسکانیا را در ایران دارد. لازم به ذکر است که بعضی از رانندگان این وسایط نقلیه از خدمات و گاهاً کیفیت خودرو خود راضی نیستند. شرکت عقاب نشان بسیاری از اتوبوس های شهری با کیفیت این شرکت را در ایران مونتاژ کرده و در اختیار شرکت اتوبوسرانی شهرهای مختلف قرار داده است. این اتوبوس ها طراحی شاسی بسیار جذابی دارند به طوری که اندازه این خوردوها کوچک تر از محصولات مشابه است و در عین حال ظرفیت مسافر افزایش یافته است.

شرکت ماموت دیزل نمایندگی مونتاژ و فروش کامیون ها و موتورهای دیزل شرکت اسکانیا است که به طور مستقیم زیر نظر این شرکت فعالیت می کند. لازم به ذکر است کیفیت خدمات و محصولات تولید شده توسط این شرکت از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است. دارندگان این خوردروهای سنگین از کیفیت، خدمات و سهولت استفاده از محصولات بسیار راضی بوده و با توجه به قیمت مناسب این محصولات رانندگان زیادی را به سمت خود جذب کرده اند.


نظر کاربران
29 نظرثبت شده است
 • فاطمه
  22 سپتامبر 2018
  ممنونننننن...
 • رضا فروتن
  22 سپتامبر 2018
  برای ارسال بار باید تشریف بیرید ترمینال...
 • فرشاد
  21 سپتامبر 2018
  ممنون...
 • nasim
  20 سپتامبر 2018
  یه بار دارم برای زاهدان میخوام بیان درب منزل ازم تحویل بگیرن و رسید بدن کجا باید تماس بگیرم ؟...