اسلامیه

اسلامیه ، شهرى است در بخش مرکزی شهرستان فردوس (استان خراسان جنوبی ). جمعیت این شهر در سال ۱۳۸۵ شمسی ، ۵,۲۴۷ نفر بوده است.
موقعیت
شهر اسلامیه، در ۳۴ درجه و ۲ دقیقه عرض جغرافیایی شمالی و ۵۸ درجه و ۱۳ دقیقه طول شرقى و در ارتفاع ۱۳۳۰ متری از سطح دریا قرار گرفته است. این شهر در ۵ کیلومتری شمال شرقی شهر فردوس و در مسیر جاده فردوس-مشهد واقع است.

نام گذاری
پیش از پایه گذاری این شهر، «باغو» (که در لهجه محلی، معادل باغان است که همان باغ ها معنا می دهد) معرف این محدوده بوده است. دلیل این نام گذاری این بود که در گذشته باغ های مردم فردوس در این محل قرار داشته و در واقع محل اقامت تابستانی اکثر آنها نیز همین باغ ها بوده است. لذا مردم فردوس نام «باغو» (باغها) را در برابر «شهر» (که همان فردوس و محل اصلی زندگی آنان می باشد) استفاده می کرده اند. نام« باغو» به مرور از رواج افتاد و در حال حاضر به جز عده معدودی (که اکثراً معمرین فردوسی هستند) دیگر از این نام استفاده نمی شود. نام «اسلامیه» در بعضی از نقشه هایی که پیش از زلزله سال ۱۳۴۷ از منطقه تهیه شده بود، مندرج است. این نام بر خیابانی که امروزه کمتر مورد استفاده است، نهاده شده بود.

پیشینه
اسلامیه در سال ۱۳۲۹ شمسى که روستایى بیش نبود، تنها دارای ۲۲۱ نفر سکنه بود. این شهر تا پیش از زلزله سال ۱۳۴۷، به صورت دو آبادى مقصودآباد و بهشت آباد از ییلاقات فردوس به شمار مى رفت و جمعیت ساکن ثابت چندانی نداشت. پس از زلزله که با تخریب کامل فردوس همراه بود، یکى از علما و روحانیون بزرگ خراسان، مرحوم دانش سخنور که در آن زمان در فردوس از محبوبیت بالایی برخوردار بود، مردم فردوس را ترغیب به مهاجرت به این منطقه و ساخت شهر جدید فردوس در محل فعلی اسلامیه نمود. به این ترتیب، تعدادی از مردم فردوس به این منطقه مهاجرت کردند ولی بخش عمده مردم در محلی که در نزدیکی شهر قدیمی ساخته شده بود ساکن شدند.

اسلامیه از گذشته به سبب برخورداری از باغ های زیبا، محل گردشگاهى اهالی فردوس به شمار مى آمد. خیابان طویلى که آب در دو طرف آن جاری بود و چنارهای کهنسال آن را سیراب مى کرد، زیبایی خاصى به این نقطه ییلاقى داده بود.

پوشش گیاهى طبیعى محل شامل کلپوره ، شاه تره ، درمنه ، پودنه و گیاهان مرتعى است و جانوران وحشى از جمله گرگ ، شغال ، روباه ، خرگوش ، کبک و سینه سیاه در پیرامون آن زندگى مى کنند.

 


نظر کاربران
29 نظرثبت شده است
 • فاطمه
  22 سپتامبر 2018
  ممنونننننن...
 • رضا فروتن
  22 سپتامبر 2018
  برای ارسال بار باید تشریف بیرید ترمینال...
 • فرشاد
  21 سپتامبر 2018
  ممنون...
 • nasim
  20 سپتامبر 2018
  یه بار دارم برای زاهدان میخوام بیان درب منزل ازم تحویل بگیرن و رسید بدن کجا باید تماس بگیرم ؟...