استادیوم آزادی تهران؛ استادیوم ۴۶ ساله!!!

استادیوم آزادی به منظور برگزاری هفتمین دوره بازی‌های آسیائی تهران در سال ۱۳۵۳ و در استانداردهای بین‌ المللی و با مساحت ۴۶۰ هکتار در غرب تهران احداث شد. این مجموعه بزرگ ورزشی علاوه بر قابلیت اجرای اکثر رشته‌های ورزشی، محلی مناسب برای برگزاری جشن‌ها و گردهمائی و مراسم‌های مختلف و همچنین تشکیل اردوهای ورزشی می‌باشد.


قسمت های استادیوم آزادی

استادیوم یکصد هزارنفری فوتبال، استادیوم دوچرخه سواری، پیست‌های اتومبیلرانی، موتورسواری و کارتینگ، زمین‌های تمرینی فوتبال شماره۲ برای آقایان و شماره۳ برای بانوان، زمین شماره ۴ برای بیسبال و کری‌کت، کمپ تیم‌های ملی فوتبال و فوتسال، زمین‌های تنیس، استخر قهرمانی و آموزشی شنا، زمین‌های تمرین تیر وکمان برای اعضای تیم ملی جانبازان به صورت جداگانه، تالار دوازده هزارنفری، سالن کشتی (خانه کشتی)، سالن والیبال، سالن بسکتبال، سالن وزنه‌برداری، دریاچه برای قایقرانی و اسکی روی آب، رستوران، خوابگاه شماره‌های ۱ و ۲، مانژ سوارکاری، ایستگاه آتش نشانی، ساختمان اداری، هتل المپیک، استخر آب درمانی و سونا، سالن بدنسازی، جاده تندرستی (دور دریاچه)،آکادمی ووشو،تراپ اسکیت،پیست دوچرخه سواری،پیست اسکیت، سالن بیلیارد،کونگ فو و هنرهای رزمی می توانیم اشاره کنیم.


آزادی دومین ورزشگاه ترسناک

ورزشگاه هایی در سراسر دنیا هستند که بازیکنان از حضور در آن وحشت دارند. در واقع برخی ورزشگاه ها هستند وقتی که به عنوان بازیکن میهمان وارد آن می شوید گویی روانه جهنم شده اید، اما در یک مسابقه فوتبال و در همین جهنم ها گل های تماشایی رد و بدل می شوند که بر هیجان فوتبال افزوده می شود. ورزشگاه هایی که تیم های باشگاهی یا ملی در آن به راحتی به میدان می روند ولی تیم حریف از حضور در آن هراس دارد. شاید اندازه و شاید هم سر و صداهایی که هواداران در آن به راه می اندازند و یا هر دوی این فاکتورها با هم این ورزشگاه ها را ترسناک می کنند. با این حال، این ورزشگاه ها برای تیم های میزبان به نوعی بهترین مکان برای رویارویی با حریفان است.

نشریه مارکای اسپانیا رده بندی رعب آورترین ورزشگاه های فوتبال دنیا را اعلام کرده که در این رده بندی استادیوم آزادی رادر جایگاه دوم قرار دارد. در این رده بندی ورزشگاه ماکسیمیر زاگرب در صدر قرار دارد و پس از استادیوم آزادی نیز، ورزشگاه تُرک تلکام استانبول در رده سوم ترسناک ترین استادیوم ها از نظر سروصدای هواداران و جو ایجاد شده از سوی تماشاگران جای گرفته است.


تاریخچه مجموعه آزادی

استادیوم آزادی، با معیارهای بین‌المللی و برای بازی های آسیایی ۱۹۷۴ با مساحت بیش از ۱۴ هزار هکتار  درمجموعه ورزشی آزادی ساخته شد. طراحی و ساخت این ورزشگاه را «عبدالعزیز فرمانفرییان»به عهده گرفت و در تاریخ ۲۶ مهر ۱۳۵۰ گشایش یافت. و در ۱۰ شهریور ۱۳۵۳ و همزمان با بازی های آسیایی ۱۹۷۴ افتتاح شد(حدود ۴۳ سال). این ورزشگاه پیش از انقلاب آریامهر خوانده می‌شد و پس از پیروزی انقلاب اسلامی آزادی نام گرفت.


نظر کاربران
29 نظرثبت شده است
 • فاطمه
  22 سپتامبر 2018
  ممنونننننن...
 • رضا فروتن
  22 سپتامبر 2018
  برای ارسال بار باید تشریف بیرید ترمینال...
 • فرشاد
  21 سپتامبر 2018
  ممنون...
 • nasim
  20 سپتامبر 2018
  یه بار دارم برای زاهدان میخوام بیان درب منزل ازم تحویل بگیرن و رسید بدن کجا باید تماس بگیرم ؟...