آنچه یک گردشگر باید بداند

سفر و گردشگری همان قدر که می تواند باعث تسکین روح و روان باشد، می تواند با بروز هرگونه مشکلی به خصوص برای خانواده ها، به بدترین خاطره زندگی فرد تبدیل شود. برای اینکه سفری خوش با خاطرات شیرین داشته باشید، لازم است قبل از سفر مقدماتی را فراهم کنید. در سفرهای شخصی تهیه این مقدمات به عهده بزرگترهای خانواده و شامل حاضر کردن وسایل موردنیاز سفر و وسیله نقلیه است، ولی در سفرهای گروهی مدیر گروه اطلاعاتی به شما می دهد که حتما مورد نیاز شما است.
با این وجود اگر شما بخواهید با توجه به اطلاعاتی که این دفاتر خدمات مسافرتی در رسانه ها درج می کنند سفری را انتخاب کنید با اصطلاحاتی مواجه می شوید که به ظاهر ساده هستند ولی می توانند با کمی بی دقتی سفر شما را دستخوش تغییرات جدی کنند. بنابراین اگر می خواهید سفری خوش و راحت داشته باشید و با توجه به موقعیتی که دارید از حداکثر فرصت های سفرتان استفاده کرده و مشکل خاصی نداشته باشید به این نکات توجه کنید.

موسسات مرتبط با گردشگری و وظایف آنها

اگر اجزای تشکیل دهنده تور را به سه بخش فروش به مسافر در مبدا، حمل مسافر از مبدا به مقصد و سرویس دهی به مسافر در مقصد، تقسیم کنیم آن گاه موسساتی که باید با همکاری و مساعدت یکدیگر این اجزا را با هم ترکیب کرده و تلاش کنند تا شرایط مناسبی را برای مسافران فراهم آورند، عبارت خواهند بود از:

آژانس مسافرتی: آژانس مسافرتی مسوولیت فروش تور و راهنمایی مسافران را جهت خرید تورهای مورد درخواست خود با توجه به مقصد و بودجه در نظر گرفته شده به عهده دارند.

شرکت های حمل ونقل مسافر: این مراکز مسوولیت حمل ونقل مسافران از مبدا به مقصد و بالعکس را بر عهده داشته و به چهارصورت عمده هوایی (ایرلاین ها)، زمینی (خودروهای گردشگری)، ریلی (راه آهن) و دریایی (کشتی) وجود دارند.
آژانس کارگزار: موسسه ای که مسوولیت ارائه سرویس های لازم در مقصد از قبیل رزرو هتل، ترانسفر فرودگاهی، ارائه گشت های محلی، به کارگیری راهنمایان محلی تور و… را عهده دار است و معمولا توسط تور اپراتورها انتخاب می شود.
تور اپراتور: علاوه بر موسسات فوق، امروزه می توان از تور اپراتورها نیز به عنوان یکی از مراکز اصلی و تاثیرگذار در صنعت گردشگری نام برد. این موسسات مسوولیت هماهنگ کردن اجزا تشکیل دهنده تور را به عهده دارند. تور اپراتور را می توان تولیدکننده تور نامید، زیرا با خرید مواد اولیه (پرواز، هتل و…) که تاریخ مصرف مشخصی دارند، اقدام به تولید تور کند.
تور اپراتورها پس از عقد قرارداد با موسسات مورد اشاره در سه بند فوق و تولید پکیج های مسافرتی، خدمات خود را با قیمت های رقابتی و به صورت عمده به مراکز فروش خدمات به مسافر در مبدا (آژانس های مسافرتی که پیش از این معرفی شد) ارائه می کنند.

هتل ها و مراکز اقامتی: هتل ها و مراکز اقامتی یکی از ارکان اصلی تور محسوب می شوند و معمولا اختلاف در درجه و تعداد ستاره های هتل منجر به اختلاف قیمت در تور می شود و لیکن در تورهای خارجی به واسطه قوانین و مقررات کشورهای مقصد ممکن است که هتل ها نتوانند یا نخواهند که مستقیما با برگزارکنندگان تور در کشورهای دیگر که قصد اعزام گردشگر به هتلشان را دارند، قرارداد منعقد کنند، لذا در این حالت آژانس های کارگزار مستقر در مقصد این وظیفه را به عهده خواهند گرفت.
انواع آژانس ها یا دفاتر خدمات مسافرتی موجود در ایران

به استناد بندهای الف، ب و پ ماده یک آیین نامه نظارت بر تاسیس و فعالیت دفترهای خدمات مسافرتی، سیاحتی، جهانگردی و زیارتی موضوع تصویب نامه شماره ۱۴۴۰۴/ت ۲۳۲۰۳ها مورخ ۵/۴/۱۳۸۰ هیات وزیران، آژانس های مسافرتی به سه دسته زیر تقسیم می شوند:

الف) آژانس های مورد اشاره در بند الف ماده یک آیین نامه فوق الذکر که تحت نظارت مستقیم سازمان هواپیمایی کشوری هستند و وظیفه اصلی آنها فروش بلیت خطوط مختلف هوایی داخلی و خارجی است.

اینگونه دفاتر نه تنها به هیچ عنوان حق برگزاری تور را ندارند بلکه حق فروش تورهای سایر دفاتر برگزارکننده را نیز ندارند چرا که اساس مجاز به عقد قرارداد تور با مسافر نیستند. ضمنا این نوع از آژانس های مسافرتی با رعایت آیین نامه ها و ضوابط مربوطه می توانند به عضویت یاتا (IATA) درآیند که به اینگونه دفاتر اصطلاحا آژانس های دارنده مجوز بند الف گفته می شود.
ب) آژانس های مورد اشاره در بند ب ماده یک آیین نامه فوق الذکر که تحت نظارت مستقیم سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هستند و وظیفه اصلی آنها برگزاری انواع تورهای داخلی و خارجی، رزرو هتل، اخذ ویزا و سایر فعالیت های مرتبط با صنعت گردشگری است. اینگونه دفاتر حق برگزاری تور در مسیر عربستان (حج)، سوریه و عراق را ندارند که به اینگونه دفاتر اصطلاحا آژانس های دارنده مجوز بند ب گفته می شود.

پ) آژانس های مورد اشاره در بند پ ماده یک آیین نامه فوق الذکر که تحت نظارت مستقیم سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هستند و وظیفه اصلی آنها برگزاری انواع تورهای داخلی و خارجی، رزرو هتل، اخذ ویزا و سایر فعالیت های مرتبط با صنعت گردشگری است. اینگونه دفاتر حق برگزاری تور در مسیرهای غیر زیارتی را ندارند که به اینگونه دفاتر اصطلاحا آژانس های دارنده مجوز بند پ گفته می شود.

نکته مهم اینکه آژانس های مسافرتی موجود در کشور می توانند هر یک از مجوزهای مذکور را به طور مجزا و یا ترکیبی از دو یا هر سه مجوز داشته باشند. در آن صورت آژانس مربوطه به طور همزمان تحت نظارت مستقیم تمامی سازمان هایی قرار خواهد داشت که مجوزهای خود را از آنها دریافت کرده است.

اصطلاحات مربوط به سن مسافر

بزرگسال adult: به افراد بیش از ۱۲ سال اطلاق می شود و با علامت اختصاری ADL نشان داده می شود.
اطفال ۶- ۲ سال child: کودکانی هستند که معمولا در هتل ها به آنها تخت اختصاص نمی یابد و با علامت اختصاری ۲-۶ CHD نشان داده می شود.
اطفال ۱۲-۶ سال child: کودکانی هستند که معمولا در هتل ها به آنها تخت از نوع سفری اختصاص می یابد و با علامت اختصاری ۶-۱۲ CHD نشان داده می شود.
نوزاد Infant: به کودکان زیر دو سال اطلاق می شود که معمولا در هتل ها به آنها تخت اختصاص نمی یابد و با علامت اختصاری INF نشان داده می شود.
اصطلاحات به کار رفته هنگام نرخ گذاری تور
پکیج یا بسته: به مجموعه امکانات و سرویس هایی اطلاق می شود که در تور گردآمده و به صورت بسته مسافرتی به مسافران ارائه می شود. این امکانات و سرویس ها ممکن است شامل بلیت هواپیما، اتوبوس یا قطار،اقامت در هتل به تعداد شب های مورد نظر، حمل و نقل از فرودگاه مقصد به هتل و بالعکس، گشت های محلی، راهنما، بیمه و … باشد.
قیمت SGL؛ (Single room): قیمت به ازای یک بزرگسال در اتاق یک نفره
قیمت DBL؛ (Double room): قیمت به ازای هر نفر بزرگسال در اتاق دونفره که به هر نفر یک تخت استاندارد تعلق می گیرد.
قیمت ۶-۲ CHD؛ CHildren: قیمت به ازای هر کودک ۶-۲سال مشروط به اقامت در اتاق والدین بدون حق استفاده از تخت مجزا.
قیمت ۱۲-۶ CHD: قیمت به ازای هر کودک ۶ تا ۱۲ سال مشروط به اقامت در اتاق والدین با حق استفاده از تخت مجزا، تخت سفری (Extra bed) این اطفال بنا به درخواست والدین خود می توانند بدون استفاده از تخت سفری در اتاق والدین خود اقامت کنند مشروط بر اینکه مغایر با مقررات هتل نباشد.
قیمت TPL؛ Triple room: قیمت به ازای هر نفر بزرگسال در اتاق سه نفره که به هر نفر یک تخت استاندارد تعلق می گیرد.
قیمت Infant)INF): قیمت به ازای هر کودک زیر ۲ سال (نوزاد) مشروط به اقامت در اتاق والدین و بدون حق استفاده از تخت مجزا (No bed) معمولا در محاسبه نرخ تور، بابت اقامت نوزاد در هتل مبلغی دریافت نمی شود.
اصطلاحات مربوط به سرویس های قابل ارائه در مقصد (Airport Transfer)؛ ترانسفر فرودگاهی: حمل و نقل مسافر از فرودگاه به هتل و بالعکسCity Tour؛ گشت شهری: یک گشت تمام روز و یا نیم روز به منظور بازدید از نقاط دیدنی و یا استفاده از امکانات تفریحی شهر مقصد است. در بعضی از پکیج های تور این نوع گشت جزیی از تور بوده و هزینه آن در محاسبات قیمت پکیج لحاظ شده است.
Tour Guide؛ راهنمای تور: راهنمای تور و تورلیدر است که با داشتن اطلاعات کافی از مقصد مسوولیت برگزاری گشت ها، حل و فصل مشکلات مسافران در مقصد را به عهده دارد. وجود راهنمای تور از ضروریات هر تور بوده و باید مسافران قبل از رسیدن به مقصد از مشخصات راهنما و نحوه دسترسی به آن اطلاع داشته باشند.
OPTIONAL TOURS؛ گشت های انتخابی: به آن دسته از گشت هایی اطلاق می شود که هزینه آن در پکیج تور لحاظ نشده و مسافران می توانند در صورت تمایل به استفاده از آنها پس از مشورت با تور لیدر خود نسبت به خرید اقدام کنند. بدیهی است این گونه گشت ها معمولا توسط آژانس کارگزار مستقر در مقصد برگزار می شود.
DOMESTIC FLIGHT، پرواز داخلی: پروازهای داخلی هستند که در مسیر دو شهر از کشور مقصد صورت می گیرد و در مواردی کاربرد دارد که پکیج تور شامل بازدید از دو شهر با مسافتی طولانی است. در این صورت بلیت پرواز داخلی توسط برگزار کننده از قبل تهیه می شود.
فصول کاری گردشگری
بخش گردشگری مانند برخی مشاغل علاوه بر فصول متداول سال، فصول کاری نیز دارد. این فصول نام هایی خاص داشته و هر کدام موقعیتی را برای دست اندرکاران این حوزه ایجاد می کنند.
HIGH SEASON؛ فصل شلوغی،LOW SEASON؛ فصل خلوتی: در این دو واژه فصل به معنای فصل های سال یعنی سه ماه نیست و در کشورهای مختلف هم متفاوت است.به عنوان مثال تعطیلات ۲۲ بهمن و یا نوروز فصل شلوغی گردشگری ایران است. در صورتی که چند روزی بیشتر به طول نمی انجامد از طرفی معمولا این فصول برای مقاصد گوناگون متفاوت حتی متضاد است. به عنوان نمونه در بازار ایران، رفتن به ترکیه در زمستان، LOW SEASON است حال آن که در همین زمان رفتن به کشورهای امارات متحده عربی HIGH SEASON است.
در فصول خلوتی (LOW SEASON) موسسات مرتبط با گردشگری به خاطر گذار از این فصل و جلوگیری از لطمات ناشی از رکود بازار معمولا امتیازاتی را به مسافران ارائه می دهند که بخشی از آنها عبارتند از:
بعضی از هتل ها با علم به این که تخت اضافی بچه ها نرخ مشخصی دارد، با این وجود به لحاظ ارائه خدمات مطلوب و تبلیغات برای فصول شلوغ از دریافت وجه اضافی جهت تخت بچه های زیر ۱۲ سال صرف نظر کرده و یا تخفیفات بسیار زیادی را به میهمان می دهند.

خطوط مسافرتی هوایی، زمینی، ریلی هتل ها و آژانس ها به دلخواه خود نرخ هایی نازل تر از نرخ های معمولی برای مسافران قائل شده واین تخفیف به موقعیت، فصل کار، میل و اراده آنان بستگی دارد.
تخفیف برای مسافران گروهی به خصوص برای گروه هایی که سعی کنند در فصل های خلوتی برای خطوط مسافرتی هوایی، زمینی و ریلی، هتل و آژانس های مسافرتی جمعی یا توریستی جلب کنند.
در هتل ها و به خصوص هتل های کنار دریا، مساله تخفیف از اهمیت خاصی برخوردار است، زیرا در فصل خلوتی هتل های کنار، شاید این بهترین ابزار جهت جذب بخشی از میهمانان باشد.


نظر کاربران
29 نظرثبت شده است
 • فاطمه
  22 سپتامبر 2018
  ممنونننننن...
 • رضا فروتن
  22 سپتامبر 2018
  برای ارسال بار باید تشریف بیرید ترمینال...
 • فرشاد
  21 سپتامبر 2018
  ممنون...
 • nasim
  20 سپتامبر 2018
  یه بار دارم برای زاهدان میخوام بیان درب منزل ازم تحویل بگیرن و رسید بدن کجا باید تماس بگیرم ؟...