آنچه درباره ساعت زمین نمی دانید

ساعت زمین یا ساعت آبی زمین پلتفرمی برای نجات زمین و اگاهی عمومی است که در سال ۲۰۱۴ با هدف ایجاد قدرت گیری بیشتر از توان عمومی مردم و تشویق مردم سراسر جهان به انجام فعالیت های متنوع تر و گسترده ای فراتر از خاموش کردن چراغ ها در ساعت مقرر بپردازند.

این پلتفرم به شرکت کنندگان امکان می دهد با تامین امکانات مالی فعالیت مثبت تر و تغییرات کاملا ممحسوس و مادی درکنار فعالیت نمادین خاموشی انجام دهند. مراسم ساعت زمین در سال ۲۰۱۴ همچون سال های گذشته در ۲۹ مارچ درساعت ۸.۳۰ تا ۹.۳۰ به وقت محلی برگزار می شود.

هدف ساعت زمین چیست؟
ساعت زمین تشویق می کند تمام جامعه های بشری را به برقرار ارتباط متقابل و مشارکت در برخورداری از فرصت ها برای آگاهی و مقابله با چالش های موجود در مسیر دنیای مسئولیت پذیر در برابر طبیعت وادار کند.

هدف اصلی این حرکت نمادین تشویق تمامی افراد، شخصیت های مشهور، صاحبان کسب و کار و تجارت به شرکت و نشان دادن نقش رهبری خود دراقدام برای حل مشکلات زمین است. ساعت زمین ویترینی جهانی برای اندازه گیری وسنجش میزان تلاش‎ها و تاثیر این افراد در تغییر رفتار انسا ن و تغییر سبک زندگی مردم براساس ارزش های پایدار و دوستدار طبیعت و کاهش روند تخریب کنونی زمین است.

روز زمین نخستین بار به پیشگامی و ابتکار بیناد حیات وحش استرالیا در سیدنی شکل گرفت و اکنون با مشارکت بیش از ۲.۲ میلیون انسان و ۲۰۰۰ شرکت تجاری که هر سال چراغ های خود را دراین ساعت خاموش می کنند به بزرگترین اقدام جهانی در نجات زمین مبدل شده است. ۲۰۱۴ هشتمین سال برگزاری این مراسم است.

آیا خاموش کردن چراغ ها خطرناک نیست؟

این برنامه تنها خواستار خاموش کردن چراغ های غیر ضروری است نه چراغ هایی که برای سلامت عمومی الزامی هستند.

چه نوع شمع هایی برای ساعت زمین باید استفاده کرد؟

با توجه به مواد مخرب محیط زیست در شمع های عادی و سنتی الزامی است تنها از شمع هایی استفاده شود که صددرصد از جنس سویا و یا موم طبیعی ساخته شده وقابل بازیافت باشند. شمع هایی بدون دود و بدون مواد سمی و آلاینده و یا حساسیت زا که حقیقتا از مواد طبیعی باشند. ودرساخت آن شمع ها نیز از مواد مخرب و الاینده جو زمین استفاده نشده باشد.

این شمع ها باید بدور از دسترس کودکان، بدور از پنجره ها ودرجای ثابت و امن و بی خطر قرار بگیرند تا ایجاد خطر آتشسوزی نکند.

خاموش کردن چراغ ها به طور کاملا همزمان راس ساعت مقرر بسیار اهمیت دارد درغیر انی صورت اثر نمادین خود را از دست می دهد.

چرا ۲۹ ماه مارچ؟
زیرا این ماه آغاز بهار و اغاز پاییز در نیمکره جنوبی است که امکان می دهد شاهد غروب همزمان خورشید در هر دو نیمکره باشیم. این کار به طور همزمان در این تاریخ اثر بصری این اقدام را بیتشر می کند.

ساعت زمین تاکنون نقشی در کاهش مصرف انرژی نداشته و تنها نقش نمادین دارد. ایده ساعت زمین حاصل فعالیت یک تیم واتاق فکر به رهبری مدیر اجرایی و از بنیادگذاران ساعت زمین به نام اندی رایدلی بود و نتیجه همکاری او با لئو بورنت از بنیاد حمایت از حیات وحش استرالیا و شرکت فایرفکس در مقابله با تغییرات اب و هوایی بود.

این ایده تا سال ۲۰۰۷ همچان با تردید و انتقاداتی روبرو بود اما اکنون با برگزار انواع راهپیمایی ها و آغاز گفتگو درباره تغییرات آب و هوایی و توجه عمومی به حل مشکلات رویاروی کره زمین این مراسم کاملا پذیرفته شده است.


نظر کاربران
29 نظرثبت شده است
 • فاطمه
  22 سپتامبر 2018
  ممنونننننن...
 • رضا فروتن
  22 سپتامبر 2018
  برای ارسال بار باید تشریف بیرید ترمینال...
 • فرشاد
  21 سپتامبر 2018
  ممنون...
 • nasim
  20 سپتامبر 2018
  یه بار دارم برای زاهدان میخوام بیان درب منزل ازم تحویل بگیرن و رسید بدن کجا باید تماس بگیرم ؟...