آنچه باید در پروسه برندسازی گردشگری بدانیم

ارتباطات بازاریابی می تواند ابزار بسیار مناسبی برای فروش سفر های تفریحی و سایر محصولات و خدمات باشد، اما برای تغییر قواعد بنیادی فرهنگی، مانند تصویر ذهنی ملی کارساز نیست.
تصویر ذهنی کشور با ارتباطات ساخته نمی شود و تغییری هم نمی یابد. مدیریت تصویر ذهنی کشور، تبلیغات و طراحی یا روابط عمومی نیست، اما این تکنیک ها در ترویج آنچه یک کشور می سازد و انجام می دهد (مانند جاذبه های گردشگری و میراث فرهنگی، شرکت ها و محصولات و خدمات آنها، موسیقی و هنر و سایر محصولات فرهنگی کشور، ورزش، مردم و فرصت های سرمایه گذاری و اشتغال در کشور)، ضروری است. کیفیت و چگونگی بازاریابی ذی نفعان و هماهنگی میان پیام های مختلف ارسالی آنها درباره کشور به جهانیان، عوامل مهمی در ایجاد شهرت آن کشور به شمار می روند؛ البته تبلیغات مناسب، اغلب نقش عمده ای در ایجاد برندهای مثبت گردشگری که امروزه بسیاری از کشورها از آن بهره مند هستند، ایفا می کنند. اما یک برند خوب مقصد به هیچ وجه با شهرت ملی مثبت و همه جانبه ای که توجه، احترام، روابط حسنه و تجارت های پرسود را در هر جنبه ای از همکاری های بین المللی کشور برمی انگیزد، یکسان نیست. واقعیت این است که هیچ ذی نفعی در سطح ملی اعم از سازمان گردشگری، دفتر ترویج سرمایه گذاری، بخش خصوصی، جامعه مدنی، صادرکنندگان، دولت مرکزی و از این قبیل واجد تمام عوامل اثرگذار نیست، پس لازم است که این واحدها با یکدیگر همکاری داشته باشند. این امر به خصوص درمورد کشورهای کوچک تری صادق است که به لطف گسترش سریع جهانی شدن، هر روز خود را در رقابت با کشورهای دارای منابع عظیم تر می بینند. برای کشور کوچکی که می خواهد در این بازار عظیم جهانی، از هر فرصتی برای رساندن صدای خود به گوش جهانیان استفاده کند، ضروری است که با تمام قوا عمل کرده و در هر کاری که انجام می دهد، هر حرفی که می زند و هر آنچه می سازد، به نوعی باشد که همان داستان اولیه، ارزش ها، شخصیت و لحن صدا تقویت شود. تنها زمانی یک کشور می تواند بر شهرت و اعتبار خود اثر بگذارد و از این تاثیر نفع ببرد که بیاموزد چگونه خودش باشد.

هویت رقابتی
نظریه هویت رقابتی از نحوه طبیعی شکل گیری تصویر ذهنی کشور الگو می گیرد. بیشتر کشورها در ۶ حوزه اصلی کاری با دیگر کشورهای جهان همکاری می کنند و به این شکل تصویر ذهنی کشور خود را به وجود می آورند (البته این امر بیشتر به طور تصادفی است تا با طرح و برنامه قبلی):
۱. ترویج گردشگری در کشور و تجارب دسته اول مردم از بازدید کشور به عنوان گردشگر یا مسافر تجاری.
۲. اگر محصولات و خدمات صادراتی آنها محل ساخت مشخصی داشته باشند، به عنوان سفیران قدرتمندی برای هر کشور و منطقه ای به حساب می آیند.
۳. تصمیمات و سیاست داخلی که مستقیما بر «مخاطب» تاثیر دارد همچنین سیاست داخلی که در رسانه های بین المللی نقل می شود.
۴. برای مخاطبان تجاری، نحوه جذب سرمایه گذاری و به کارگیری کارآفرینان، کارگران، محققان و دانشجویان خارجی حائز اهمیت است.
۵. ازطریق تبادل فرهنگی، صادرات فرهنگی و ورزش.
۶. مردم آن کشور سیاستمداران، رسانه ها و ستاره های ورزشی و جامعه به طور کلی، نحوه رفتار آنها در خارج از کشور و نحوه برخوردشان با کسانی که از کشورشان دیدن می کنند.
این کانال های «طبیعی» تاثیرگذار، در ارتباطات یا معرفی کشور می توانند در قالب راس های یک شش ضلعی نشان داده شوند.

چرا گردشگری اهمیت دارد؟
کسب وکار اصلی هیات گردشگری، فروش تعطیلات (به عنوان محصول) است. تا زمانی که این هیات تخصص بازاریابی، منابع و صبر کافی دارد، بازاریابی مقصد در مقایسه با پیچیدگی های تصویر ذهنی ملی، کاری نسبتا ساده تر است و هیات گردشگری می تواند تا حد زیادی از افزایش شمار گردشگران ورودی مطمئن باشد.
با این حال گردشگری، تاثیرات ثانویه کمتر شناخته شده ای نیز دارد که آن را تبدیل به یکی از اندک ابزارهایی کرده که به وسیله آن می توان «تصویر ذهنی کلی برند» یک کشور را تقویت کرد.
بدیهی است که تجربه خوشایند گذراندن تعطیلات در یک کشور، این قدرت را دارد که «تصویر ذهنی برند» آن کشور را به سرعت و حتی برای همیشه در ذهن گردشگر تغییر دهد. اغلب مردم وقتی از کشوری بازدید می کنند، تعصبات و پیش داوری های ذهنی خود را در مورد آن کشور کنار می گذارند. این عامل بسیار حائز اهمیت است؛ چرا که مردم در مورد تعطیلات خود با دیگران صحبت می کنند. اگر تعداد افراد بازدید کننده از آن کشور- به خصوص گروه های جمعیتی بانفوذ- به اندازه کافی باشد، به مرور زمان تبلیغات شفاهی می تواند موجب بهبود قابل توجهی در تصویر ذهنی بین المللی کشور شود. البته این چرخه ای مطلوب است؛ هر چه تصویر ذهنی بهتر باشد، مردم بیشتری برای دیدن آن کشور تمایل پیدا می کنند.
در نتیجه که بازاریابی مقصد علاوه بر هدف اولیه اش، یعنی تشویق گردشگران به بازدید از کشور، می تواند نقش ثانویه مهمی ایفا کند و آن کمک به گردشگران برای ساخت داستانی قانع کننده از سفرشان به آن کشور است. این امر قدرت بازدیدکننده به عنوان «نماینده تبلیغاتی» یا مدافع غیررسمی برند کشور را در زمان بازگشت به خانه افزایش می دهد. «داستان برند» به وسیله بازدیدکنندگانی که از سفر خود رضایت داشته اند و بازدیدکنندگان بالقوه منتقل می شود و در نهایت به عاملی قدرتمند در فعالیت های گسترده بازاریابی اجتماعی تبدیل می شود. به یاد داشته باشید هنگام ارسال پیام های بازاریابی، تنها با مخاطب مستقیم خود ارتباط برقرار نکرده اید، بلکه داستانی را ساخته و بازگو می کنید که اگر به اندازه کافی مناسب باشد، می تواند وارد بازار شده و برای مدت طولانی دهان به دهان چرخیده و به تقویت برند بپردازد و فروش را افزایش دهد.
منبع: راهنمای برندسازی مقصدهای گردشگری/
انتشارات سازمان جهانی جهانگردی


نظر کاربران
29 نظرثبت شده است
 • فاطمه
  22 سپتامبر 2018
  ممنونننننن...
 • رضا فروتن
  22 سپتامبر 2018
  برای ارسال بار باید تشریف بیرید ترمینال...
 • فرشاد
  21 سپتامبر 2018
  ممنون...
 • nasim
  20 سپتامبر 2018
  یه بار دارم برای زاهدان میخوام بیان درب منزل ازم تحویل بگیرن و رسید بدن کجا باید تماس بگیرم ؟...