آقا پلاسید

آقا پلاسید دارای پنج پسر بوده که سادات شهر از نسل او محسوب می شوند و بانی و بنیانگذار فرهنگ اصیل اسلامی منطقه هستند و تعداد زیادی از ذزیه آنان به مدارج علمی و عرفانی رسیده اند که مشهورترین آنان آقا سیدمحمد بن سیدحسین معروف به آقا بسمل یکی از عارفان منطقه از همین تیره است وی در مرثیه سرایی و مدیحه سرایی دست توانایی داشت و به اصول شعری از لحاظ قواعد و قافیه و عروض پایبند بوده و صنایع ادبی بسیار بالایی برخوردار است بطور کلی زندگانی این شاعر مرثیه سرا به دو دوره تقسیم می گردد. یک دوره نخست مربوط است به دوران جوانی که از سلامت روحی کامل برخوردار بوده و از نشاط فکری و ذوقی ادبی برخورداری بوده است و دوره دوم عمر او را با پریشان حالی و دور از انظار و عزلت نشینی دانسته اند. این تحول و دگرگونی دگرگونی روحی او را بر اثر واردشدن ضربه مشت را در هنگام کشتی گرفتن به سر او دانسته اند. روایت است که در ماههای محرم وی شبها به مرثیه مداحان که شعرهای او را مدح می کردند در خلوت گوش می داد و روز بعد در مورد درست بیان کردن اشعارش به آنها تذکر می داد.

خوشبختانه در چند سال پیش به همت و کوشش جناب آقای دکتر میرحسینی که وی نیز از مفاخر ادب منطقه است اشعار او با زحمت و تلاش زیادی جمع آوری و تحت عنوان « بسمل شاعر و عارف رامسری » به نظم در آمده که بسیار ارزنده است. از وی کرامات زیادی ذکر کرده اند که چند نمونه از آن در همین مجموعه ذکر گردیده است.

مقبره ساده و بی آلایش او که در جنب بقعه جد بزرگوارش آقاپلاسید واقع است مأوی و مأمن عاشقان اهل بیت علی الخصوص سالار شهیدان مظلوم حسین بن علی (ع) میباشد و خصوصاً شبهای جمعه مشتاقان زیادی جهت زیارت بدانجا می شتابند.

 


نظر کاربران
29 نظرثبت شده است
 • فاطمه
  22 سپتامبر 2018
  ممنونننننن...
 • رضا فروتن
  22 سپتامبر 2018
  برای ارسال بار باید تشریف بیرید ترمینال...
 • فرشاد
  21 سپتامبر 2018
  ممنون...
 • nasim
  20 سپتامبر 2018
  یه بار دارم برای زاهدان میخوام بیان درب منزل ازم تحویل بگیرن و رسید بدن کجا باید تماس بگیرم ؟...