آغاجاری خوزستان

آغاجاری  شهری است در استان خوزستان. آغاجاری یا آغاجری از مناطق نفت خیز اما محروم ایران می باشد. جمعیت آن بیش از پنجاه هزار نفر است که از طوایف بختیاری، ترک و عرب تشکیل شده است. اکثر مردم مهاجرینی می باشند که قبل از سال ۱۳۱۷ در پی کشف نفت در طلب کار به آغاجاری مهاجرت کرده و ماندگار شدند. آغاجاری با دارا بودن مخزن نفتی بالغ بر ۱۰ میلیارد بشکه نفت یکی از بزرگترین مناطق نفتخیز جهان به حساب می آمد. در ابتدا روزانه ۲۵۶۰۰۰ بشکه نفت از چاههای این منطقه استخراج می شد. این شهر دارای آب و هوای بسیار گرم می باشد گرمای هوا در تابستان ممکن است از ۵۵ درجه سانتیگراد نیز تجاوز نماید.


صنعت نفت در آغاجاری

عملیات حفاری نفت در سال ۱۳۰۵ هجری–شمسی در آغاجاری آغاز گردیده، چاه شماره ۳ آن در سال ۱۳۱۷ هجری–شمسی به نفت رسید و نخستین محموله نفتی آن در سال ۱۳۲۳ هجری-شمسی به وسیله خط لوله به آبادان فرستاده شد. در سال ۱۳۲۹ هجری-شمسی به این منطقه با تولید تقریباً نیمی از حجم فرآورده های نفتی ایران از ۱۶ چاه عنوان بزرگترین حوزه نفتی کشور را به دست آورد. در همین ایام با ۵۹۷۷ کارمند که ۱۷۵ نفر انگلیسی بودند و با امکانات رفاهی از قبیل یک بیمارستان ۵۰ تختخوابی، ۳ درمانگاه، سینما، استخر، زمین های ورزشی گلف ودیگر تأسیسات عمومی، ناحیه ای آباد بوده است.
در سال ۱۳۳۶ با بهره برداری از ۲۳ چاه و استخراج ۵/۱۸ تا ۱۹ میلیون تن نفت این شهر همچنان از بزرگترین مراکز نفتی ایران به شمار می آورد و تا سال ۱۳۳۷ هجری-شمسی مقدار نفت خام استخراجی آن به یک میلیارد بشکه و در سال ۱۳۴۳ تعداد ۶۹ حلقه چاه به ثبت رسیده است.
طبق اظهارات افرادی که سالها در شهر آغاجاری رفت و آمد داشته اند شرکت نفت در آن سالها اقدام به ایجاد محیطی بسیار آباد و زیبا در این شهر نموده. ورود به این شهر برای افرادی عادی بسیار مشکل بوده است. همچنین تعداد خارجیان ساکن در این شهر که برای شرکت نفت کار می کردند، نسبتاً زیاد بوده است.
با توجه به نیاز شرکت نفت به کارگران، تعدادی از مردم از شهرهای مختلف کشور برای کار به این شهر آمده اند و کم کم در کناره های شهر آغاجاری سکونت نموده اند. اولین محل مسکونی غیر شرکتی در محلی به نام « حسینیه ی طالقانی » به وجود آمد که عموماً مردم مستضعف و محروم با روی هم گذاشتن خشت و گل سرپناهی برای خود می ساختند که شرکت نفت هم با اعمال زور گاهی آن را خراب می کرد. مردم عادی حق استفاده از امکانات شرکت نفت از قبیل سینما و استخر و … را نداشتند و فقط می توانستند تماشاگر تفریح خارجی ها و مهندسین باشند و فاصله ی طبقاتی در قبل از پیروزی انقلاب در شهر مشهود بود. افرادی که در آن سال ها در شهر آغاجاری بوده اند، به صورت مکرر از تبعیض و نابرابری صحبت می نمایند.


بعدها شرکت نفت تصمیم به جابجائی کرده و مرکز اداری از آغاجاری به امیدیه منتقل گردید که با ساخت منازل شرکتی در امیدیه، زمینه های مهاجرت به آنجا فراهم می شود و به مرور کار جابجایی پرسنل و وسایل آغاز می گردد و با رفتن مردم، بسیاری از ساختمان ها ویران می شود و تعدادی خانه های قدیمی و مخروبه باقی می ماند که در اختیار پرسنل ادارات قرار می گیرد. افول و ویرانی این شهر هم با این هجرت آغاز می شود و از آن تاریخ از شرکت نفت فقط آتش چاه های نفت و دودهایی باقی ماند که با حیات و زندگی مردم عجین شده است. تا قبل از پیروزی انقلاب به این شهر رسیدگی نمی شده است و از اختصاص امکانات به این  شهر خودداری می شده است و رژیم منحوس پهلوی به این شهر که ثروت کشور را تأمین می کند و باعث آبادانی و عمران شهرهای بزرگ است را با بی توجهی به ویرانه تبدیل می کند تا مردم آن را به هجرت ترغیب کند و بتواند هر چه بیشتر شیره ی آن را بکشد و بعد از دوران انقلاب تا حدودی توجهاتی به شهر آغاجاری شد ولی باز هم به فراموشی سپرده شد بخصوص بعد از تقسیم ناعادلانه ی منطقه آغاجاری که امیدیه و میانکوه از شهر آغاجاری جدا شدند، بطوریکه امروزه مردم شهرستان امیدیه برای رفتن به روستاهای تحت پوشش خودشان باید از آغاجاری بگذرند که این هم در مورد خودش برای مسئولین مملکتی باید بسیار جالب و دلنشین است!! البته در یکی دو سال اخیر دولت عنایات و توجهاتی به شهرآغاجاری  نموده که باعث پیشرفت هایی گردیده.

 


نظر کاربران
29 نظرثبت شده است
 • فاطمه
  22 سپتامبر 2018
  ممنونننننن...
 • رضا فروتن
  22 سپتامبر 2018
  برای ارسال بار باید تشریف بیرید ترمینال...
 • فرشاد
  21 سپتامبر 2018
  ممنون...
 • nasim
  20 سپتامبر 2018
  یه بار دارم برای زاهدان میخوام بیان درب منزل ازم تحویل بگیرن و رسید بدن کجا باید تماس بگیرم ؟...