آریا شهر (بالاده )

آریاشهر (بالادِه) شهری است در بخش جـِره و بالاده شهرستان کازرون استان فارس در جنوب ایران.

آریاشهر (بالاده) شهری است در ۴۵ کیلومتری جنوب خاوری شهر کازرون رود جره از جنوب آن می گذرد. آریاشهر (بالاده) در راه اصلی شهرهای کازرون – فراشبند و در دشتی در قسمت میانی بخش جره و بالاده قرار دارد. فاصله آن در جنوب با آبادی جره حدود شش کیلومتر و با شهر فراشبند حدود ۵۸ کیلومتر است. این شهر از راه های فرعی با آبادی های بخش مرتبط است.

آتشکده بزرگ گره یا چهارطاق جره متعلق به دوره ساسانی، بر روی تپه ای نزدیک شهر آریاشهر (بالاده) و مشرف بر شهر قدیمی جره از دیدنی های آن است. بازمانده های تاریخی و سنگ نوشته های مهمی از روزگار هخامنشی و ساسانی در این منطقه به جای مانده است.این آتشکده یکی از پنج آتشکده ای است که مهرنرسی وزیر بهرام پنجم در بین کازرون تا فراشبند بنا نمود.
دکتر رضا ملک زاده وزیر سابق بهداشت ایران زادهٔ این شهر است. جره (گِره پیشین) دهستان معروف بالاده است. نرگس زار معروف بالاده در این دهستان واقع شده است که همه ساله بازدیدکننده های بسیاری رااز تمام شهرستان های اطراف برای دیدن این نرگس زار به خود جذب میکند نرگس های بالاده به خاطر مرغوبیت زیاد خواهان زیادی دارد و به شهرهای اصفهان، تهران، حاشیه های جنوبی خلیج فارس و… صادر می شود.

 

 


نظر کاربران
29 نظرثبت شده است
 • فاطمه
  22 سپتامبر 2018
  ممنونننننن...
 • رضا فروتن
  22 سپتامبر 2018
  برای ارسال بار باید تشریف بیرید ترمینال...
 • فرشاد
  21 سپتامبر 2018
  ممنون...
 • nasim
  20 سپتامبر 2018
  یه بار دارم برای زاهدان میخوام بیان درب منزل ازم تحویل بگیرن و رسید بدن کجا باید تماس بگیرم ؟...