آرکوآز

ارکواز شهری است در استان ایلام ایران. ارکواز مرکز شهرستان ملکشاهی است.
پیشینه
حاکم ایلام در زمان سلطان ملکشاه سلجوقی در ناحیه ارکواز (ارک: پایتخت – واز: وسیع) قلعه و برج داشته است. طوایف ملکشاهی به دو دسته گرزینوند و هورده کو تقسیم می شوند که عبارتند از: نقی، خمیس، روسگه، خوادا، کاظم بگ، حسین بگ، شکر بگ، ملگه، کلوند، کناریوند، گراوندی، خیرشه، کوکی، اما، سیرانه، مهر، کل کل، رسولوند، کنیاینه، باولگ، قیطول، خرزینوند، گلان، خلیلوند، جمعه، علی نظر، کور، شره میر، سیه گه، باوه پیرمحمد و کلگه.

آثار تاریخی و باستانی

۱- آرامگاه سید محمد عابد (گنبد پیرمحمد) واقع در ۲۸ کیلومتری شهر ملکشاهی در مسیر ملکشاهی به مهران. سبک بنای آن مربوط به دوره صفویه است.
۲- چهار تاقی آتشکده کوشک قینفر از آثار بجا مانده از دوران ساسانی با پنج متر ارتفاع و بیست و هفت متر مساحت که با گچ و سنگ احداث شده و روی چهار ستون از سنگ و گچ قرار دارد. در جوار این اثر تاریخی که در کوه پشمین ملکشاهی قرار دارد چشمه آب و درختان مورت و انجیر و زیتون قرار دارد.
۳- در قسمت غربی شهر ارکواز آثار قلعه ای بجامانده از دوران کهن قرار دارد که مردم منطقه آنرا قلعه جوق می خوانند. بعضی معتقدند که این قلعه در اصل قلعه سلجوق نام داشته که در زمان سلجوقیان محل نگهداری اسیران بوده است.
۴- در سیصد متری روستای گل گل ملکشاهی و سر چشمه رودخانه ای به همین نام نیز کتیبه ای به خط میخی آشوری وجود دارد که مربوط به هزاره اول قبل از میلاد می باشد. در قسمت بالای این کتیبه که در فاصله ۳ متری از سطح زمین بر روی تخته سنگی حجاری شده تصویر صورت مردی با ریش بلند که به جانب شمال شرق منطقه می نگرد و چند ستاره در مقابل پیشانی و کلاهش واقع شده است قرار دارد که عموما اعتقاد بر این است که تصویری از آشور بانی پال می باشد که تمدن ایلام را مورد یورش وسیع قرار داد و فتح کرد.
۵- آبشار اما در ۱۵ کیلومتری شهر ملکشاهی.


نظر کاربران
29 نظرثبت شده است
 • فاطمه
  22 سپتامبر 2018
  ممنونننننن...
 • رضا فروتن
  22 سپتامبر 2018
  برای ارسال بار باید تشریف بیرید ترمینال...
 • فرشاد
  21 سپتامبر 2018
  ممنون...
 • nasim
  20 سپتامبر 2018
  یه بار دارم برای زاهدان میخوام بیان درب منزل ازم تحویل بگیرن و رسید بدن کجا باید تماس بگیرم ؟...