آرامگاه کریم خان زند در مجموعه تاریخی ارگ شیراز

آرامگاه کریم خان زند از دیدنی های شیراز است که برای عده زیادی قابل توجه است. با مرگ کریم خان در سحرگاه سیزدهم صفر ۱۱۹۳ هـ.ق امرا و بزرگان زندیه در شیراز به نزاع و درگیری برخاستند که در نتیجه زکی خان بر دیگر مدعیان پیروز شد. هنگامی که زکی خان بر اوضاع تسلط پیدا کرد، جسد کریم خان را بعد از ۳ روز که روی زمین مانده بود در یکی از حجرات عمارت کلاه فرنگی در باغ مجاور ارگ کریم خانی که بخشی از آن امروزه به نام باغ نظر یا موزه پارس شهرت دارد، به خاک سپردند. بنا به وصیت خودش پیکر او را در شاه نشین شرقی عمارت نظر شیراز به خاک سپردند.


سفرهای بعد از مرگ

پس از پیروزی آغامحمدخان قاجار بر شیراز (۱۵ سال پس از مرگ کریم خان)، به دلیل کینه اش از وکیل الرعایا (نماینده مردم) آرامگاه کریم خان زند را شکافته و استخوان های او را توسط رحمان خان یوزباشی در سال ۱۲۰۶ هـ.ق به تهران منتقل کرد و در کاخش در زیر پله های کاخ گلستان دفن کرد تا به وی بی احترامی کرده باشد تا هر روز که از آنجا میگذرد با نوک شمشیرش به آنجا بکوبد و به اصطلاح خان زند در گور بلرزد.

در دوره ی رضا خان پهلوی، به دلیل اینکه زمینه دشمنی با قاجار بسیار گرم بود. رضاخان بدش نمی آمد که به عنوان قهرمان ملی ایران و ادامه دهنده راه بزرگان شناخته شود دستور داده تا این استخوان ها از قبر وی در زیر پله ایوان خارج و به قم برده و دفن شود (حدود ۱۵۰ سال پس از مرگ کریم خان). دستورر نبش قبر کریم خان داده شد تا وی دوباره به آرامگاه کریم خان زند در شیراز بازگردانده شود.

این مراسم کاملاً تشریفاتی با حضور خود شاه و وزیر دربارر تیمورتاش و مهندس شریف زاده در حضور تعدادی عکاس شروع شد و کارگران کندند و آخر به تعدادی استخوان رسیدند که پس از گذشت این همه سال نه پوسیده بود و نه از بین رفته بود. آنها را در سینی نقره قرار داده به حضور رضا پهلوی تقدیم کردند. اما به علت بیماری فرزندش این ماجرا عقب افتاد و به دست فراموشی سپرده شد. برخی نیر می گویند ممکن است وی را به نجف یا به حرم شاه عبدالعظیم برده باشند. ولی دیگر از استخوان های کریم خان زند اثری در دست نیست.


کریم خان زند

کریم خان هوشمند و باتدبیر بود و به رفاه و آرامش مردم اهمیت می داد و به دانشمندان احترام می گذاشت. وی کارخانه های چینی سازی و شیشه گری در ایران احداث کرد. صنایع و بازرگانی در دوره وی رونق فراوان یافت. با این وجود غربیان وی را «پادشاهی بزرگ» نمی دانستند چرا که در دورهٔ زمامداری او به بیگانگان امتیازی داده نشد؛ البته او خود نیز چنین ادعایی نداشت و خود را وکیل الرعایا می خواند. کریم خان با توجه به پیشه اش که سرپرست ایل بود از نزدیک با مشکلات مردم آشنا بود و سپس سپاهی گری آن هم در ارتش نادری، که درگیر جنگهای پیاپی بود به او نشان داد که بار جنگ های پیاپی به دوش خراج مردم است؛ پس، بیشتر آرامش و درگیر نکردن کشور در درگیری ها را می پسندید تا مبادا آشوب و یا جنگی به کشور و مردم آسیب برساند.


دسترسی آرامگاه کریم خان زند

آرامگاه کریم خان زند در شهر شیراز، خیابان زند، باغ نظر، در موزه پارس امروزی یا عمارت فرنگی قرار دارد. این آرامگاه میان باغ نظر واقع در روبروی ارگ کریم خانی ضلع جنوبی مجاور حیاط هنرستان صنعتی نمازی شیراز در آرامگاه کریم خان زند واقع شده است.


نظر کاربران
29 نظرثبت شده است
 • فاطمه
  22 سپتامبر 2018
  ممنونننننن...
 • رضا فروتن
  22 سپتامبر 2018
  برای ارسال بار باید تشریف بیرید ترمینال...
 • فرشاد
  21 سپتامبر 2018
  ممنون...
 • nasim
  20 سپتامبر 2018
  یه بار دارم برای زاهدان میخوام بیان درب منزل ازم تحویل بگیرن و رسید بدن کجا باید تماس بگیرم ؟...