آرامگاه شیخ حسن جوری

حسن جوری معروف به شیخ حسن جوری یکی از رهبرانِ روحانی قیام سربداران در سده هشتم هجری و از شاگردان شیخ خلیفه مازندرانی بود. آرامگاه وی در شهرستان میامی و در۱۵۰ کیلومتری شرق شهر شاهرود، واقع در روستای فیروزآباد سفلی حوالی روستای فرومد است. این آرامگاه دارای گنبدی مدور است که از خشت خام ساخته شده‌است.


زندگینامه

حسن جوری در روستای جوری به دنیا آمد و در سال ۷۴۳ هجری به دستور امیر وجیه‌الدین مسعود، پادشاه سربداران و به ضرب شمشیر یکی از سربداران به نام نصرالله جوینی به قتل رسید. مقبره این عارف دوران حکومت مغول که سالها ناشناخته بود پس از نمایش سریال نهضت سربداران از سیمای جمهوری اسلامی شناسایی شد. مبانی اندیشه وی بر «باور به تشیع دوازده امامی؛ تأکید بر مسئله ولایت و جهان‌بینی مهدویت، جدایی‌ناپذیری دین و دولت از یکدیگر و مبارزه با ظلم و ستم» مطرح بوده است.


معماری شیخ حسن جوری

بنای این مقبره که خشتی می باشد طی گذشت زمان به تدریج ویران شده و گنبد مقبره بتدریج فرو ریخته و مرمتی نیز تاکنون درآن صورت نگرفته است. در حوالی مقبره شیخ حسن جوری، بازمانده‌های شهر جور قرار دارد که آثار قلعه‌ها و برج و باروی آن ها، حکایت از عظمت گذشته این شهر با پیشینه‌ای در حدود ۷۰۰ سال دارد. قدمت بنای آرامگاه که بر روی تپه ای تاریخی واقع شده به دوره تیموری می رسد که جز دیوارهای نیمه فرو ریخته فاقد هرگونه نوشته و اثر معماری است. آخوند بزرگ نیز در مجاورت این آرامگاه مدفون است.


نظر کاربران
29 نظرثبت شده است
 • فاطمه
  22 سپتامبر 2018
  ممنونننننن...
 • رضا فروتن
  22 سپتامبر 2018
  برای ارسال بار باید تشریف بیرید ترمینال...
 • فرشاد
  21 سپتامبر 2018
  ممنون...
 • nasim
  20 سپتامبر 2018
  یه بار دارم برای زاهدان میخوام بیان درب منزل ازم تحویل بگیرن و رسید بدن کجا باید تماس بگیرم ؟...