آبشار کلیره بابل

آبشار کلیره (بتلیم) بندپی شرقی در شهرتستان بابل، استان مازندران واقع است. بابل فاصله آبشار تا مرکز شهر بابل در حدود ۴۵ کیلومتر و تا گلوگاه مرکز بخش بندپی شرقی ۳۰ کیلومتر است. از گلوگاه مرکز بخش بندپی شرقی تا جایی که مسیر پیاده روی آغاز می شود حدود ۱۵ کیلومتر فاصله است. با یک ساعت و نیم پیاده روی سبک می توان به پای آبشار کلیره رسید که یکی از آبشارهای کم نظیر است و کمتر شناخته شده استان مازندران است.

مسیر جنگلی بسیار زیبا با پوشش درختهای مختلف مثل کلهو، ممرز، انجیلی، راش (مرس)، سرخدار (سور)، ملج، گردو (اقوز) ، توسکا (تسکا)، جل (درختی که همیشه برگهای آن سبز است) و … زیبایی دو چندانی به این منطقه داده است.


موقعیت قرارگیری آبشار کلیره

بتلیم، روستایی از توابع بخش بندپی شرقی شهرستان بابل در استان مازندران است. این بخش بزرگترین بخش شهرستان بابل بوده و شامل مناطق دشت و جلگه – جنگل – کوهستان می باشد. این بخش علاوه بر همسایگی با بخش های گتاب، بندپی غربی و بابلکنار شهرستان بابل با لفور سوادکوه و ییلاقات فیروزکوه و هراز همسایه بوده و جاده ارتباطی با این مناطق دارد.

بافت این منطقه کاملاً روستایی بوده و عمده فعالیت مردم آن کشاورزی و دامداری سنتی می باشد. این بخش از طریق جاده شهید صالحی به شهرستان بابل متصل می شود که این جاده در سال ۱۳۴۱ توسط قهرمان ارزنده کشتی جهان (امامعلی حبیبی) و همت حاج محمد فیروزی تعریض گردیده است که از همان هنگام به نام این ورزشکار نام گذاری شده و از محبوبیت بسیار بالایی در بین مردم منطقه برخوردار است.


نظر کاربران
29 نظرثبت شده است
 • فاطمه
  22 سپتامبر 2018
  ممنونننننن...
 • رضا فروتن
  22 سپتامبر 2018
  برای ارسال بار باید تشریف بیرید ترمینال...
 • فرشاد
  21 سپتامبر 2018
  ممنون...
 • nasim
  20 سپتامبر 2018
  یه بار دارم برای زاهدان میخوام بیان درب منزل ازم تحویل بگیرن و رسید بدن کجا باید تماس بگیرم ؟...