آبشار شوی دزفول

آبشار شِوی بزرگ ترین آبشار طبیعی خاورمیانه و یکی از زیباترین آبشارهای ایران است. آبشار شوی خوزستان در رشته کوه های زاگرس در دهستانی به نام شوی از توابع شهرستان دزفول در استان خوزستان واقع شده است. این آبشار در تاریخ ۲۹ دی ۱۳۹۳ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.


موقعیت جغرافیایی آبشار شوی

موقعیت قرار گیری این آبشار نسبت به دهستان شوی دزفول و نیز ذکر قرارگیری این آبشار در شهرستان دزفول، درجلد ششم از جغرافیای ایران، قرار گیری آن در استان خوزستان و شهرستان دزفول را محرز می کند. آبشار شوی که در نزدیکی کوه سالن و فاصله ۷۰ کیلومتری از مرکز شهرستان دزفول قرار دارد، از طبیعتی سرسبز و زیبا در فصل بهار برخوردار است.

آبشار شوی، پس از بیرون آمدن از غار، از گردنه ای بلند به پایین سرازیر می شود. ارتفاع آبشار ۱۰۰ متر و عرض آن ۴۰ متر است. آب آن پس از عبور از کوه ها و دره ها، به رود دز و نهایتاً به دریاچهٔ سد دزِ در استان خوزستان می ریزد. پوشش گیاهی اطراف این آبشار، از درختانی مانند بید، انجیر، مو، زبان گنجشگ، افرا، کیکم و بلوط تشکیل شده است. در زیر آبشار و بر روی دیواره های آن گیاه سیاه وشان و سایر گیاهان آب دوست روییده است. در نزدیکی این آبشار، آبشار بزرگ دیگری وجود دارد که گاه از آن به آبشار دوم شوی یاد می شود.


نظر کاربران
29 نظرثبت شده است
 • فاطمه
  22 سپتامبر 2018
  ممنونننننن...
 • رضا فروتن
  22 سپتامبر 2018
  برای ارسال بار باید تشریف بیرید ترمینال...
 • فرشاد
  21 سپتامبر 2018
  ممنون...
 • nasim
  20 سپتامبر 2018
  یه بار دارم برای زاهدان میخوام بیان درب منزل ازم تحویل بگیرن و رسید بدن کجا باید تماس بگیرم ؟...