آبشار سوله دوکل

آبشار سوله دوکل یکی از زیباترین و مرتفع ترین آبشارهای ایران است که در منطقه مرگور ارومیه در دامنه ی سرسبز با چمنزارهای زیبا کوه ۳۴۸۷ سه هزارو چهارصدو هشتادو هفت متری دالامپر قرار دارد.و یکی از بهترین جاذبه های گردشگری طبیعی استان آذربایجان غربی است.

سوله دوکل به زبان کرد های بومی منطقه به معنی آبشار دود است.و علت این نام گذاری به دلیل برخورد شدید آب و صخرهای موجود در پیکره آبشاراست.سرازیر شدن آب از این ارتفاع باعث ایجاد یک حالت دودی شده و صدای محیبی را تولید میکند.خود کوه دالامپر نیز به معنی محل پرواز عقاب هاست این نام به خاطر وجود عقاب در این منطقه است علاوه بر عقاب حیواناتی چون گرگ و سمندر کردی نیز در این منطقه زندگی میکنند.که امروزه تعداد خیلی کمی از آن ها باقی مانده است.

آبشار سوله دوکل با چمن زارهای سرسبزی که در اطرافش قرار گرفته یکی از سرچشمه های رودخانه باراندوزچای می باشد.این آبشار در فاصله۶۱ کیلومتری جنوب غربی ارومیه قرار دارد.

از روستاهای که در نزدیکی کوه قرار دارند میتوان به روستای دیزج،گسیان،کوله بی،کچله و روستای سوله دوکل که همنام با آبشار است اشاره کرد.

مسیر رسیدن به آبشار از روستای دیزج به گسیان و سپس روستای کوله بی و در انتها روستای سوله دوکل است مسیر روستاهای دیزج و گسیان و کوله بی کاملا آسفالت بوده و فقط در انتها رسیدن به آبشار مسیر ناهموار و خاکی وجود دارد.در تمام مسیر به کوه آب به اندازه کافی وجود دارد و از این حیث کوهنوردان با هیچ مشکلی روبه رو نمی شوند.

آبشار سوله دوکل در روزهای تعطیل روزانه هزاران گردشگر را به دامن طبیعت میکشاند.و از ویژگیهای منحصر به فرد این منطقه مهمان نوازی و خون گرمی روستاییان و عشایر منطقه است.

منطقه آبشار سوله دوکل در آن قرار دارد منطقه ای مرزی است اما از لحاظ امنتی بسیار کم خطر است و هیچ گونه مشکل امنیتی نظامی گردشگران آبشار سوله دوکل را تهدید نمی کند.

 


نظر کاربران
29 نظرثبت شده است
 • فاطمه
  22 سپتامبر 2018
  ممنونننننن...
 • رضا فروتن
  22 سپتامبر 2018
  برای ارسال بار باید تشریف بیرید ترمینال...
 • فرشاد
  21 سپتامبر 2018
  ممنون...
 • nasim
  20 سپتامبر 2018
  یه بار دارم برای زاهدان میخوام بیان درب منزل ازم تحویل بگیرن و رسید بدن کجا باید تماس بگیرم ؟...