آبشار سنج ساوجبلاغ

آبشار سنج با ارتفاع ۱۵ متر یکی از آبشارهای زیبا و دائمی استان البرز است که در بالای روستای سنج از توابع شهرستان ساوجبلاغ قرار دارد. روستای سنج در ارتفاع ۲۸۰۰ متری از سطح دریا در منطقه ای کوهستانی واقع شده است. این منطقه دارای مناظر طبیعی و جاذبه های گردشگری مختلفی است که از جمله آن می توان به چشمه های مختلف، درخت چنار چند صد ساله، رودخانه پرآب و خانه های قدیمی اشاره نمود.


روستای سنج

روستای سنج به دلیل استقرار در منطقه ای کوهستانی و مجاورت با رودخانه دائمی و پر آب سرهه که از کوه های شمال روستا سرچشمه می گیره، مناظر طبیعی و چشم اندازهای زیبایی داره. این منطقه دارای مناظر طبیعی و جاذبه های گردشگری مختلفی است که آبشار زیبا و دائمی سنج یکی از آنهاست. ارتفاع آبشار سنج حدود ۱۵ متره که بالای روستا و در دل دره ای زیبا جریان دارد. باغات و درختان قدیمی و مناظر کوه های اطراف و پوشش گیاهی سرسبز و دارای مناظر طبیعی و جاذبه های گردشگری مختلفی است که از جمله آن می توان به چشمه های مختلف، درخت چنار چند صد ساله، رودخانه پرآب و خانه های قدیمی اشاره نمود.

آب و هوای آن در بهار و تابستان معتدل و در زمستان سرد است. رودخانه پرآب سرهه که از کوه های شمالی سرچشمه می گیرد، در کنار این روستا جریان دارد. آثار به جا مانده از گذشتگان به ویژه خانه های قدیمی روستای سنج و بافت سنتی موجود آن و مصالح به کار رفته در ساخت آن ها، نشانگر تاریخ طولانی روستاست، تاریخ احداث برخی از خانه ها به دوره صفویه و قاجاریه می رسد. ظاهراً این روستا در گذشته محل ییلاق حکام صفوی بوده است. مردم روستای سنج به زبان گیلکی سخن می گویند، مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند. دسترسی به روستا و آبشار سنج از طریق بزرگراه کرج-قزوین، خروجی کردان، روستای کردان، روستای برغان و سپس روستای سنج امکانپذیر است.


نظر کاربران
29 نظرثبت شده است
 • فاطمه
  22 سپتامبر 2018
  ممنونننننن...
 • رضا فروتن
  22 سپتامبر 2018
  برای ارسال بار باید تشریف بیرید ترمینال...
 • فرشاد
  21 سپتامبر 2018
  ممنون...
 • nasim
  20 سپتامبر 2018
  یه بار دارم برای زاهدان میخوام بیان درب منزل ازم تحویل بگیرن و رسید بدن کجا باید تماس بگیرم ؟...