آبشار زوارم خراسان شمالی

آبشار زوارم شیروان در استان خراسان شمالی واقع است. روستای زوارم، از توابع بخش مرکزی شهرستان شیروان، در ۲۸ کیلومتری جنوب شرقی شیروان و ۸۳ کیلومتری بجنورد قرار دارد.


موقعیت جغرافیایی

این روستا از شمال به روستاهای شیرآباد و ورقی، از جنوب به روستاهای مشهد طرقی و قرینانلو و که شخری، از شرق به روستای بزآباد و از غرب به روستاهای قزل حصار و باداملق محدود می‏ شود. کوه تمغ در ۳ کیلومتری جنوب غربی و کوه شفلی در ۳ کیلومتری جنوب شرقی روستا واقع شده‏ اند.

در منطقه ییلاقی زوارم که در طول ۲۵ کیلومتر از ابتدای دره زوارم تا کوه‏ های تخت میرزا و شخری امتداد می‏ یابد، چشمه‏ سارها، آبشارها، حوضچه‏ های سنگی، کوه‏ های سر به فلک کشیده، باغ‏ های میوه، رودخانه پر آب، مراتع غنی و انواع گیاهان دارویی و خوراکی موزائیک بسیار زیبایی از طبیعت را به نمایش درآورده‏ اند. رودخانه زوارم، از کوه‏ های جهان ارغیان موسوم به تخت میرزا سرچشمه می‏ گیرد و در مسیر خود مزارع و باغ‏ های روستاهای زوارم، شیرآباد، ورقی، عبدآباد و توده را مشروب می ‏سازد و به رودخانه اترک می‏ پیوندد. سواحل این رودخانه اتراق‏گاه‏ های مناسبی برای گردشگران دارد.

میم لی، دره ه‏ای پر آب و سرسبز با چشمه‏ ها، باغ ‏ها و النگ‏زارهای فراوان است. انتهای این دره به زلزله خانه و چقر النگ و تخت میرزا در کوه ‏های شاه جهان می ‏رسد. در چقر النگ، دو چشمه معروف قاینار چشمه و قرمز چشمه می‏ جوشد و از مناطق بسیار خوش آب و هوای ییلاقی به شمار می‏ آید. منطقه شخری، با انواع درختان و باغ‏ های بزرگ گردو و میوه ‏های دیگر، از مناطق یلاقی روستاست. دسترسی به این منطقه، منوسط به گذشتن از دره‏ ها و گذرگاه ‏های صعب‏ العبور پرآب و سرسبز به طول ۱۵ کیلومتر است. شخری چندین چشمه پرآب دارد و در گذشته، ییلاق خوانین بوده است.

آثار برج و باروها و خانه‏ های مخروب ه‏ای در آن به جا مانده است. پوشش گیاهی غنی با انواع گیاهان دارویی و خوراکی مانند کاسنی، گون، کمای، زیره، پونه، درمنه ترکی، پوپک، ساری گل، کاکوتی، گزنه، ترخ، چریش، سیب کوهی و زردآلوی کوهی از دیگر جاذبه‏ های طبیعی پیرامون این روستا است.


نظر کاربران
29 نظرثبت شده است
 • فاطمه
  22 سپتامبر 2018
  ممنونننننن...
 • رضا فروتن
  22 سپتامبر 2018
  برای ارسال بار باید تشریف بیرید ترمینال...
 • فرشاد
  21 سپتامبر 2018
  ممنون...
 • nasim
  20 سپتامبر 2018
  یه بار دارم برای زاهدان میخوام بیان درب منزل ازم تحویل بگیرن و رسید بدن کجا باید تماس بگیرم ؟...