آبشار رودمیان خراسان رضوی

آبشار رودمیان آبشاری بسیارزیبا در دل کوه و در میان صخره ها.


موقعیت جغرافیایی آبشار رودمیان

آبشار رودمیان دراستان خراسان رضوی قرار دارد. این آبشار در ۶ کیلومتری شمال شرقی شهرستان خرو در مسیر چشمه علی این منطقه و بعد از آن واقع است. این شهر ییلاقی و سرسبز در ۱۸ کیلومتری شرق نیشابور و در ۳۶ درجه و ۱۰ دقیقه عرض جغرافیایی و ۵۹ درجه و ۳ دقیقه طول جغرافیایی قرار دارد که ارتفاع آن از سطح دریا بیش از ۱۵۰۰ متراست.


اطلاعاتی از روستای خرو

پایتخت آلوی ایران واژه ی خرو در برخی جای ها به معنی محل تقسیم مورد استفاده قرار میگرفته و شاید اتلاق کردن این نام برای این منطقه چندان بی ربط با این موضوع نباشد . چون این منطقه محلی است که آب دو رودخانه ی دائمی و نسبتا پرآب تقسیم میشود. شهر خرو ( خروین ) شامل بخش های مخنلفی است. خرو علیا و خرو سفلی که در کنار یکدیگرقراردارند و شهرک امام رضا (ع) که در مجاورت شهرک صنعتی خیام نیشابور و شمال ساحل برج و در حاشیه ی شاهراه ارتباطی نیشابور به مشهد واقع شده است. به سبب قرار گرفتن و گستردگی بخش هایی از خرو علیا و خرو سفلی بر روی دامنه ی کوه به صورت پلکانی قرار گرفته اند که منظره ی پلکانی روستا باعث شده تا به آن لقب ماسوله ی خراسان داده شود. اگرچه این دو روستا از ماسوله بسیار بزرگ تر و پر جمعیت تر و پر محصول تر است. خرو دارای دو رودخانه ی بزرگ و کوچک است که از کوه های زنبورگاه در رشته کوه بینالود سرچشمه میگیرند. در مسیر هر دو رود دو آبشار قرار دارد.مسیر شمال شرقی به چشمه علی و مسیر شمالی به آبشار خفر منتهی می گردد. آبشاری بزرگ که در مسیر رودخانه ی کوچک قرار دارد و آبشاری کوچک که در مسیر رودخانه ی بزرگ قرار دارد. این رودخانه ها در دو دره مجزا قرارگرفته اند که از حاصلخیز ترین دره های خراسان است. برای دسترسی به آبشار رودمیان مسیر رودخانه شمال شرقی روستا به فاصله ۶ کیلومتر به آبشار رودمیان می رسد .

برکناره رودخانه خرو علیا، بنای سنگی چهار طاق زیبایی قرار دارد که هم سطح کف رودخانه ساخته شده . متاسفانه، رسوبات سیلاب، قسمت های از سمت شمالی بنا را از بین برده اند. چشمه آبی از فضای داخل بنا جاری است که اهالی معتقدند بر اثر جای قدوم امام علی (ع) این محل به چشمه علی معروف شده است. گنبد این بنا یک پوسته بوده و مصالح بکار رفته در آن با ملات گل، ماسه و گچ می باشد. درخت چنار کهنسالی نیز در جنوب بنا وجود دارد. با بر شواهد موجود این بنا در دوره صفویه احداث گردیده است.


نظر کاربران
29 نظرثبت شده است
 • فاطمه
  22 سپتامبر 2018
  ممنونننننن...
 • رضا فروتن
  22 سپتامبر 2018
  برای ارسال بار باید تشریف بیرید ترمینال...
 • فرشاد
  21 سپتامبر 2018
  ممنون...
 • nasim
  20 سپتامبر 2018
  یه بار دارم برای زاهدان میخوام بیان درب منزل ازم تحویل بگیرن و رسید بدن کجا باید تماس بگیرم ؟...