آبشار راین؛ مایه حیات در میان بیابان

آبشار راین که با نام «زر رود» نیز شناخته می شود یکی از زیباترین و شکوهمندترین مسیرهای کوهپایه ای استان کرمان است. آبشار راین با ارتفاع حدود ۴۰ متر در ۱۴ کیلومتری جنوب غربی شهر ییلاقی راین که در دامنه یکی از مرتفع ترین قله های ایران به نام قله هزار قرار دارد، واقع شده است. این آبشار از ریزش رودخانه ای پدید می آید که سرچشمه های آن در ارتفاعات بالادست و از دل دامنه ها و دیواره های برفگیر هزار مانند تاج خروس جریان می یابد.


آبدهی آبشار راین

آبشار راین طی چهار مرحله فرو می ریزد. مرحله اول ۳ متر و پس از آن ۴ متر، مرحله سوم از لبه پرتگاه تا نقطه ای که سنگ بزرگی در دیواره ها قفل شده و مرحله بعد ریزش از سنگ بزرگ تا کف سنگی حوضچه آبشار و پخش آب بر دیواره سنگی شیب دار و حرکت در لابه لای بیدها و کناره دیواره بلند سنگی است. به دلیل وجود شیاری که در محل ریزش آب وجود دارد، حرکت در پشت آبشار و لذت بردن از خنکی ذرات آب، تجربه ای جذاب را به وجود می آورد و این تجربه در زمستان تبدیل به یخ نوردی ساده و هیجان آور می شود. در ضمن مسیر اصلی صعود به قله از دامنه روبروی آبشار آغاز می شود.

این منطقه زیبای گردشگری در مسیر کرمان-بم واقع شده و دارای جاذبه های گردشگری طبیعی همچون طبیعت کوهستانی، رودخانه های دائمی، چشمه سارها، آبشار، حیات وحش، مناظر روستایی، درختان کهنسال و بیدستان است که در کنار آن تأسیستان رفاهی جهت مراجعه کنندگان ساخته شده است.


نظر کاربران
29 نظرثبت شده است
 • فاطمه
  22 سپتامبر 2018
  ممنونننننن...
 • رضا فروتن
  22 سپتامبر 2018
  برای ارسال بار باید تشریف بیرید ترمینال...
 • فرشاد
  21 سپتامبر 2018
  ممنون...
 • nasim
  20 سپتامبر 2018
  یه بار دارم برای زاهدان میخوام بیان درب منزل ازم تحویل بگیرن و رسید بدن کجا باید تماس بگیرم ؟...