آبشار دوآب کردکوی

آبشار دوآب در فاصله ۵ کیلومتری جنوب شهر کردکوی در داخل کوه و در میان درختان انبوه و سرسبز و در عمق جنگل به منطقه ای ختم می شود که به دوآب معروف می باشد. صدای دلنشین و ترنمی از ریزش آرام آب که از دل کوه و از بلندای طبیعت فرو می ریزد آرام بخش روح و روان هر بیننده ای است. این شهرستان از شمال به شهرستان ترکمن از جنوب به رشته کوههای البرز شرقی و استان سمنان، از شرق به شهرستان گرگان و از غرب به شهرستان بندرگز محدود می شود.

جنوب این شهرستان را ارتفاعات البرز شرقی تشکیل می دهد، که مهمترین کوههای آن درازنو و زمه کوه، چلستان، جهان نما، پلاش و حداکثر ارتفاع آن از سطح دریا به ۳۵۰۰ متر می رسد. بخش شمالی شهرستان از زمینهای جلگه ای هموار با شیب ملایم تشکیل و به زمین های بندرترکمن، رودخانه قره سو و خلیج گرگان منتهی می گردد.


موقعیت جغرافیایی آبشار دوآب

با توجه به ارتفاع زمین متنوع است. کوهپایه ها، زمین های زراعتی توام با چمن زارها گسترش دارند. تا ارتفاع ۲۴۰۰ متری را جنگلهای انبوه پوشانده است. در ارتفاعات پایین درختان ممرز، انجیلی، توسکا، آزاد، لرگ و در ارتفاعات متوسط راش، ملچ، نمدار، افرا و در ارتفاعات بالاتر در ختان ارس، بلوط و سرو کوهی می رویند. در جنوب کردکوی جنگل تا خط الراس کوههای درازنو گسترش داشته و یکی از انبوه ترین مناطق جنگلهای خزری به شمار می رود.

آبشار دوآب در داخل کوه و در میان درختان انبوه و سرسبز و در عمق جنگل در منطقه ای به نام دوآب قرار گرفته است. راین منطقه ۲ رودخانه جریان دارد که از ارتفاع البزر سرچشمه گرفته و پس از طی مسافتی در دل جنگل در منطقه دو آب به یکدیگر می پیوندن و آبشار دوآب را بوجود می آورند. ارتفاع آبشار دوآب حدود ۱۴ متراست.

در ارتفاعات پایین آبشار دوآب درختان ممرز، انجیری، توسکا، لرگ، در ارتفاعات متوسط درختان راش، ملچ، نمدار، افرا، و در ارتفاعات بالاتر درختان ارس، بلوط و سرو کوهی می رویند. در جنوب شهرستان کردکوی جنگل تا خط الراس کوه های دراز نو گسترش داشته و یکی از انبوه ترین جنگل های خزری را تشکیل می دهد.

شیب تند زمین در این منطقه، موجب پیدایش رودهای پرآبی شده است مانند رودخانه های زواردشت، غارمحله و میان دره که خبه رودخانه قرسو وارد می گردند و رودخانه معرف نکا نیز که در منطقه بنام رودخانه رادکام معروف است، از طریق هزارجریب و نکا به دریای خزر می ریزد.

از ویژگی های مهم و پرجاذبه منطقه کردکوی، وجود دو دهکده ییلاقی بنام های درازنو و جهان نما است که در فصول بهار و تابستان، بسیاری از گردشگران بومی و غیربومی را به سوی خود جذب می کنند. این دو مجموعه که یکی در مجاورت و دیگری در درون منطقه حفاظت شده جهان نما قرار دارند، محلی مناسب جهت تفرج، تسکین روان، و فعالیت های تحقیقاتی است. آبشار دوآب تنها بخشی از هزاران جاذبه طبیعی و زیبای این بهشت گمشده است. از دیگر آبشارهای گزارش شده از این منطقه می توان به آبشار هفت طبقه و آبشار جم اشاره کرد.


نظر کاربران
29 نظرثبت شده است
 • فاطمه
  22 سپتامبر 2018
  ممنونننننن...
 • رضا فروتن
  22 سپتامبر 2018
  برای ارسال بار باید تشریف بیرید ترمینال...
 • فرشاد
  21 سپتامبر 2018
  ممنون...
 • nasim
  20 سپتامبر 2018
  یه بار دارم برای زاهدان میخوام بیان درب منزل ازم تحویل بگیرن و رسید بدن کجا باید تماس بگیرم ؟...