آبشار دلی خلیل قره آغاج

آبشار دلی خلیل در استان آذربایجان شرقی قرار دارد. این آبشار زیبا در حشیه روستای پیرسقا در ۴۰ کیلومتری جنوب شهرستان قره آغاج واقع است. این آبشار در شمال شرق روستا در روی روخانه دلی خلیل واقع شده است که ارتفاع آن حدود ۸ متر و با شیب کاملا قائم (۹۰ درجه) حادث شده و طرفین آبشار توسط صخره های منشوری سیاه رنگ بازالت پوشیده شده است. بالا دست آبشار دلی خلیل چمن زار و بخش پائین دست به حالت پرتگاه می باشد.


روستای پیرسقا

پیرسقا یکی از روستاهای تاریخی و توریستی استان آذربایجان شرقی بوده که در جنوب شهرستان چاراویماق واقع شده است. این روستا در انتهایی ترین نقطه جنوبی استان قرار گرفته که هم مرز با استان آذربایجان غربی میباشد و در ناحیه کاملاً کوهستانی و سردسیر قرار دارد. روستای پیرسقا ۴۰ کیلومتر از قره آغاج فاصله دارد که ۳۵ کیلومتر جاده مواصلاتی آن آسفالت و مابقی این راه نیز شوسه مناسب می باشد.

این روستا دریک دره سرسبزبا چمنزارهای وسیع و باغات انبوه درخت چنار همانند نگینی در دل این منطقه خودنمائی می کند. روستای یادشده و مناطق همجوار در حد مرز سه استان آذربایجان شرقی، غربی و زنجان حادث شده و از غرب به روستای باداملو و ییلاق عشایری معروف شاه یوردی از توابع شهرستان شاهین دژ و از جنوب به آبادی های قزلقلعه، گوچه قلعه و نهایتا به اراضی آبادی های تخت سلیمان و تکاب و از شرق به آبادی های قوشجی، علی کندی و ارتفاعات معروف کوه بابا وکوه آتا (جعفر آباد) ونهایتاً به آبادی های ماه نشان زنجان و از سمت شمال به آبادی های علی بگلو ها، شعبان متصل است.


نظر کاربران
29 نظرثبت شده است
 • فاطمه
  22 سپتامبر 2018
  ممنونننننن...
 • رضا فروتن
  22 سپتامبر 2018
  برای ارسال بار باید تشریف بیرید ترمینال...
 • فرشاد
  21 سپتامبر 2018
  ممنون...
 • nasim
  20 سپتامبر 2018
  یه بار دارم برای زاهدان میخوام بیان درب منزل ازم تحویل بگیرن و رسید بدن کجا باید تماس بگیرم ؟...